Bu haber kez okundu.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borç sorgulama nasıl yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) vasıtasıyla sağlık güvencesi altında olan vatandaşlar, Genel Sağlık Sigortası'yla alakalı olan kuruma borcu olup olmadığını GSS borç sorgulama işlemi sayesinde rahatlıkla öğrenebiliyorlar. GSS kapsamında, SGK üzerinden sağlık güvencesi almak isteyen kişilerin, öncelikle bu hizmetten yaralanabilmeleri için bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartlardan en önemlisi prim ödemeleridir.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda prim ödemeleri miktarı kişiden kişiye değişiyor. Zamanında ve belirtilen miktarın tamamı ödendiği takdirde, isteyen herkes Genel Sağlık Sigortası'ndan faydalanabilir. Ancak prim ödemeleri geç yapıldığında veya belirlenen miktar eksik ödendiğinde ise o kişinin prim borçları birikmeye başlıyor. İşte bu noktada vatandaşlar, GSS prim borcunun ne kadar olduğunu ya da biriken borç miktarını Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemi yaparak öğrenebiliyorlar.

Normal şartlarda SGK şubelerine giderek yapılan GSS borç sorgulaması artık internet üzerinden elektronik ortamda da yapılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun son dönemde yaptığı teknolojik yeniliklerle sadece GSS borcu değil daha pek çok sorgulama işleminin online olarak yapılabilmesi mümkün hale getirildi. Bu sayede vatandaşlar SGK işlemlerini istedikleri yerden yapabildikleri gibi şubelerde oluşan yoğunlukta azaltılmış oluyor.

GSS BORÇ MİKTARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun internet ortamından yapılmasına imkan tanıdığı GSS sorgulaması diğer işlemlerde olduğu gibi e-Devlet üzerinden yapılıyor. e-Devlet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin hem vatandaşlık bilgilerine ulaşabileceği hem de resmi işlemlerini yapabileceği bir sanal devlet platformudur. Bu sistemden yararlanmak için istenen tek şey ise T.C. Kimlik No ve e-Devlet giriş şifresidir. e-Devlet giriş şifresi, nüfus cüzdanı beyan edilerek gerçek kişilerin başvurusu ile 2 TL ücret karşılığında PTT şubelerinden alınabiliyor.

GSS borç sorgulama ekranı giriş
GSS borç sorgulama giriş ekranı

GSS borç sorgulama için yapılmaıs gereken ise turkiye.gov.tr internet adresinden e-Devlet platformunda ulaşmak ve çıkan ekrandaki T.C. Kimlik No ile giriş şifresi alanlarını doldurarak ''Giriş'' butonuna basmak. Bilgilerin doğru girilmesi halinde vatandaşlara sunulan imkanlardan faydalanmak mümkün oluyor. Borç miktarını öğrenmek için GSS borcu sorgulama (https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu)  bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×