Bu haber kez okundu.

Hamilelikte saç dökülmesi olur mu, nasıl önlenir?

Hamilelikte kullanılan boyaların bebek üzerine bir etkisi olup olmadığı tespit edilmemiş olsa da sizler yinede tedbiri elden bırakmayın. Sağlıklı saçların çıkabilmesi için süresini doldurmuş saçların sizleri terk etmesi normal ancak, dökülen saçların yerine sağlıklı saçlar mı çıkacak yoksa hiç çıkmayacak mı sorusuna yanıt vermek birazda kişinin kendi elinde.

Eğer saçlarımızın dökülme sıklığını yakın takibe alıyorsak ve dökülmelerin hiç durmadığını görüyorsak, hemen o an uzman bir hekime görünme yolunu kendimizde bulmalıyız. Saçlarımız hepimiz için psikoterapi araçlarından birisi olarak karşımıza çıkar. Saçlarımızın doğanın bir parçası olarak kendince bir yaşam biçimi vardır. Bu yaşam biçimi devamlı yaşam evrelerini kapsamaktadır. Saç telleri bir kök üzerinden gelişir ve uzar. Kök hücrelerin bölünmesi ile uzar ve daha sonradan dökülmeye yüz tutacak saç telini belirler. Her saç kökünün ortalama yaşam süresi yüz yıldır. Sağlıklı ve normal bir saç 100 ila 150 bin saç telinden oluşur.Bunlardan her gün ortalama 60 adet saç teli dökülür bu dökülme sağlık açısından endişe edilmeyecek bir durum olarak gösterilir.

Hamilelikte saç dökülmesi için alınacak önlemler

ANNE ADAYLARININ YÜZDE 50'SİNDE SAÇ DÖKÜLMESİ GÖRÜLÜYOR

Hamilelik döneminde cildinizin çok daha sağlıklı ve saçlarınızın da bir o kadar canlı ve parlak olduğunu fark etmişsinizdir. Bir çok anne adayı saçlarının hacminin arttığını ve daha da gürleştiğini gözlemleyebiliyor. Hamileliğiniz süresinde değişiklik gösteren hormon dengesi cilt ve saç sağlığınız açısından oldukça etkili olabiliyor. Etkilerin varlığından ne yazık ki bir çok anne adayı haberdar değil. Esas problem, doğumda saç dökülmeleri olarak kendini gösterebiliyor. Doğum sonrasında ki 3 ay içinde uykusuzluk, endişe ve kaygılar ve yaşanan büyük stres saç dökülmelerini hızlandırabiliyor. Araştırmalar, anne adaylarının yüzde 50 'sinin saçlarının dökülmeye maruz kaldığını göstermektedir. Daha önceki hamileliklerinde saç dökülmeleri yaşamamış anne adayları bir sonraki doğumlarında saç dökülmeleri ile ilgili problem yaşabiliyorlar.

HAMİLELİKTE SAÇ DÖKÜLME ORANLARI

Hamile olan anne adayının vücudunda sürekli olarak hücre bölünmesi yaşanır. Vücut sürekli çalışır ve yorulur. 9 aylık dönemde uzama evresinin bitmesi ve sonra dökülme evresine geçmesi beklenen saç folikülleri, hormonal düzeyin etkisi ile hücre bölünmesine devam eder ve uzama evresinde kalırlar. Bu gelişmeden dolayı saç teli üretimine devam edilir.Hamilelik esnasında saç üretimi yapan folikül sayılarında artış meydana gelir. Doğum yapıldıktan sonra hormonal durum normale döner. Bu durumda dökülme evresi oranı mevcut olması gereken normal değerlerin altına inmiş olur. 9 ay süresinde hormonal durumların etkisiyle hala uzama evresindeki saçlar, hücre bölünmelerinin bir anda durması ile dökülme evresine geçmişlerdir.

Hamilelikte saç dökülme oranları

Dökülme evresindeki saç folikülleri yüzde 6 üzerindedir. Saçlarda önceki dönemlere nazaran bir azalma gözlemlenir. Bu durum bir müddet devam eder ta ki zamanın ilerlemesi neticesinde uzama dökülme evreleri oranı eski düzeyini bulur ve saç eski yoğunluğuna tekrar kavuşur. Dökülme süreci 2-3 ay kadar sürebilir, tekrardan uzama evresine geçiş, dökülme evresinde geçen süre kadarlık bir zaman aralığında olur. Bu aşamadan sonra saç telinin büyümesi ve belirginleşmesi  3 ila 6 hafta arasında olur. Aslında bu bir hastalık değil doğanın bizlere sunmuş olduğu değişimin bir parçası. Korktuğumuz gibi saçkıran olmuyoruz ya da kel kalınmıyor.

Unutmayın! doğum sonralarında yaşanan bu saç dökülmelerinin tamamı 3 ay sürüyor. Bu aydan sonra saç normal seyrine devam ediyor.

Genel olarak anne adayları saçları hormon düzeylerinin etkisiyle hamilelik dönemi içerisinde canlandığını söyler ve bazı anne adayları da saçlarının cansızlaştığından ve döküldüğünden ve hatta çok çabuk kırıldığından şikayet eder. Sizlerin saçları 2. grupta anlatılan tabire uyuyorsa saçlarınızın daha dolgun görünümünü sağlamak için kısa kestirebilirsiniz ve onlara özel periyodik bakımlar uygulayabilirsiniz. Beslenme diyeti de burada çok önem kazanmaktadır. Hamilelik esnasında yaşanan bütün bu olaylar sizlerde moral kaybına neden olmasın lütfen bütün bu olup yaşananlar hep geçicidir. Hamileliğinizin sonlanması ile bu süreçler sonuçlanır ve daha sonra saçlarınız normal uzama evresine kavuşur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
DEMET 1 yıl önce

en başta beslenmeme di̇kkat etti̇m . ve eczacimin ve doktorumunda onayi i̇le zi̇gavus un sarimsakli şampuanini kullandim.hami̇leli̇ği̇m boyunca saç dökülmem olmadi di̇yebi̇li̇ri̇m.