Bu haber kez okundu.

İnternetten askerlik yoklaması dönemi başladı (ASAL e-Yoklama)

Milli Savunma Bakanlığı, 'askerlik yoklaması' için gerekli belgelerin oluşturulabilmesi amacıyla e-Devlet Kapısı'nda yeni uygulamaya geçildiğini duyurdu. Şu an pilot uygulama sürecinde olduğu belirtilen ve yaklaşık üç ay sürmesi beklenen yeni uygulamada tespit edilecek teknik hataların giderilmesinin ardından Şubat 2017 tarihi itibariyle ülke genelinde kullanılmaya başlanacak.

Askerlik yoklama hizmeti belirli bir süreliğine pilot uygulama olarak Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine göre Manisa ilinde ikamet eden vatandaşlara uygulanmaktadır. Bu hizmet, Pilot uygulamanın tamamlanmasını müteakip tüm ülke genelinde e-Devlet Kapısı üzerinden verilmeye başlanacaktır. Bu süre zarfında askerlik yoklamasını yaptırmak için en yakın Askerlik şubesine müracaat ediniz.

ASAL ASKERLİK YOKLAMA BAŞVURUSU https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-yoklama-basvurusu?asama=12

MSB'nin e-Devlet Kapısı'ndan sunduğu askerlik yoklaması (e-yoklama) işlemleri kapsamında, askerlik yoklama başvurunuzu yapabilir ve başvuru esnasında dolduracağınız formların barkodlu belgesini alabilirsiniz. Ayrıca askerlerin sevk işlemleri, dövizli askerlik faaliyetleri, yurt dışı işçi ve yurt içi öğrenci erteleme işlemleri, askerlik durum belgelerinin verilmesi, yükümlü randevu faaliyetleri ile muhtaç asker aile yardımı işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmeye devam edilmektedir.

Askerlik Yoklaması e-Devlet Kapısı'nda

Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden ''Askerlik Yoklaması e-Devlet Kapısı'nda'' başlığıyla yapılan açıklama şöyle;

1. Askerlik çağına giren yükümlülerin askeralma faaliyetlerinin teknolojik imkânları da kullanmak suretiyle hızlı, kolay ve etkin bir şekilde yapılması amacıyla, e-Devlet ve elektronik ortamda gerçekleştirilmek üzere başlatılan çalışmalara bir yenisi daha eklenmiştir.
 
2. Bu kapsamda, son birkaç yıl içerisinde başlatılan çalışmalarla askerlerimizin sevk işlemleri, dövizli askerlik faaliyetleri, yurt dışı işçi ve yurt içi öğrenci erteleme işlemleri, askerlik durum belgelerinin verilmesi, yükümlü randevu faaliyetleri ile muhtaç asker aile yardımı işlemlerinin e-Devlet ve elektronik ortamda yürütülmeye devam edilmektedir.
 
3. Bu hizmetlere ilave olarak, MSB (Askeralma Gn.Md.lüğü), Sağlık Bakanlığı (Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Bilgi Sis.Gn.Md.lüğü) ve Ulaştırma Bakanlığı (TÜRKSAT Gn.Md.lüğü) arasında geliştirilen işbirliği neticesinde “e-Yoklama ve Aile Hekimi İşlemleri” projesi başlatılmıştır.
 
4. Bu proje ile; vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet verilmesi için, yoklama işlemlerinde talep edilen bilgi formlarının (“Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formu” ve “Sınıflandırmaya Esas Ek Bilgi Formu”) e-Devlet kapısı üzerinden doldurulması ve kayıtlı olduğu aile hekimine giderek yoklama işlemlerinin yapılabilmesi hedeflenmiştir.
 
5. Ayrıca, vatandaşlarımız, sağlık muayenelerini askerlik şubelerine gitmeden e-Devlet üzerinden başlatarak bağlı oldukları aile hekimlerine gitmek suretiyle yaptırabileceklerdir. Daha önce askerlik şubelerine iki kez giderek yapılan işlemler, sadece alınan raporun teslimi için bir kez gidilerek tamamlanabilecektir.
 
6. Sağlık Bakanlığı ile yapılan koordine neticesinde projenin pilot uygulamasına Manisa ilinde   02 Kasım 2016’dan itibaren başlanmıştır. Söz konusu projenin yürütülmesi amacıyla Manisa il ve ilçelerinden 222 hekime bilgilendirme eğitimi verilmiştir.
 
7. Aynı tarihten itibaren Manisa il ve ilçelerinde, afişlerin asılması, yükümlülere bilgilendirme mektupları ve kayıtlı telefonlarına SMS gönderilmesi işlemlerine de başlanmıştır.
 
8. Yaklaşık üç ay sürmesi öngörülen pilot uygulama sürecinde tespit edilecek teknik ve uygulama hatalarının giderilmesini müteakip Şubat 2017’den itibaren “e-Yoklama ve Aile Hekimi İşlemleri” projesinin ülke genelinde yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Millî Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×