Bu haber kez okundu.

Kan kanseri belirtileri ve tedavisi (Lösemi nedir?)

Kan kanseri neden olur? sorusunun yanıtı tam olarak bilinmese de bu hastalığa olumsuz etki yapan; kimyevi ajanlar, radyasyon ve mikroplar hastalığın gelişmesinde rol oynayabiliyor. Bunun yanında aileden kalıtsal etkenlerde hastalığın gelişimde etkili olabiliyor.

24 ülkede yapılan araştırma verilerine göre; kan kanserinden ölenlerin oranı 100 binde 6’dır! Hastalığın görülme sıklığı ise toplumlara göre değişkenlik göstermektedir.  Örneğin; beyaz ırklarda, Afrika ve Uzakdoğu kökenlilere göre iki kat daha sık rastlanıyor. Kronik lenfositer lösemi ise Japonlar ’da ve Çinliler ’de görülmezken; Yahudiler de son derece yaygın bir hastalıktır. Bunun nedenleri tam olarak bilinmese de hastalığın ırk, yaş, kalıtım ve çevresel faktörlerden etkilendiği bir gerçektir.

Kan Kanseri tedavisi

KAN KANSERİ TEDAVİSİ

Kan kanseri tedavisinde son yıllara tıbbın da gelişmesiyle önemli aşamalar kaydedilmiştir. Fakat sebebi bilinemediği için buna yönelik tedaviler henüz yapılamamaktadır. Bugün yapılan tedavilerin çoğu hastalığın tipine ve safhalarına göre değişkenlik göstermektedir.

- Radyasyon tedavisi
- Bağışıklama tedavisi
- Kemik iliği nakliyle mümkün olabilmektedir.
- Hastalığın tedavi süresinde; aşırı zayıflık, mikrobik hastalıklar, kanama ve işgale bağlı organ yetmezlikleri sonucu hasta kaybedilmesinin en önemli nedenlerinden!

Kan Kanseri Belirtileri
 

KAN KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kan kanseri nasıl anlaşılır herkesin merak ettiği kanser sorularının başında geliyor. Buna net bir cevap vermek zor olsa da kan kanseri tahlilleri yaptırarak erken teşhis konulması mümkün. Diğer yandan normal alyuvarların yapımındaki azalma yaşanmasıyla;

- Kolay enfeksiyon kapma
- Mikrobik Hastalıklar ve Ateşlenme
- Trombositlerin sayısında azalma
- Vücut üzerinde çürüklerin oluşması
- Kilo Kaybı ve Terleme
- Dalak büyümesi ve Karında Şişlik gibi belirtilerde görülmektedir.

Kan kanseri belirtileri kimi zaman gözden kaçabilecek belirtilere sahiptir. Nezle gibi sık sık kişilerin yaşadığı hastalık belirtileri gibi görülebilir. Bunların yanında halsizlik, saç dökülmesi, baş ağrıları gibi bulgular hastalığın belirtilerindendir.

Kan kanseri belirtileri ve tedavisi ile ilgili yazıları sizlerle ileriki günlerde paylaşamaya devam edeceğiz.

KAN KANSERİ TEDAVİSİNDE KULLANILAN YÖNTEMLER

Memorial Şişli Hastanesi Hematoloji ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. U. Darda Bayraktar kan kanserinin belirtileri ve tedavisinde kullanılan yöntemler hakkında bilgi verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×