Bu haber kez okundu.

Kişisel gelişime nereden başlamanız gerekiyor?
Bunların hatırı sayılır bir çoğunluğu kişinin dışardan nasıl göründüğü veya nasıl görünmesi gerektiği ile ilgili. Her ne kadar bu iyi bir şey gibi görünse de, aslında bunun çok iyi bir şey olmadığı konusunda bir çok uzman aynı fikirdeler. Sebebine gelince; dışarıdan nasıl göründüğü ile ilgisi artan insanın, gerçek benliğini ihmal etmesi ve bu yüzden ruhsal rahatsızlıklarla daha sık karşılaşmasıdır. Dış görünüş ile ilgili dayatılan kriterler sebebiyle bir çok insan için hayat çekilmez bir hale gelmektedir. Tüm bunların sonucunda da sürekli gergin, amacını kaybetmiş, bencillikle donanmış bireylerin kol gezdiği bir toplum ortaya çıkmaktadır.
 
Peki kendisini geliştirmek isteyen biri bu kişisel gelişim yolculuğuna nereden başlamalı?

Bu yolculuğa çıkan insanın ilk önce kişisel gelişimin ne olduğunu bilmesi gerekir. Kişisel gelişim uzmanı Oğuz Saygın, "Hayatın İçinde Kişisel Gelişim" isimli eserinde kişisel gelişimi şöyle tarif eder: Başınıza gelen her olay, her problem büyük bir bulmacanın küçük ve anlamsız görünen bir parçasıdır. Ancak bu küçük ve anlamsız parçaları bir bütünlük içerisinde birleştirdiğimiz zaman ortaya mükemmel bir şekilde çıkabilir. İşte kişisel gelişim, elimizdeki bu küçük parçaları en güzel şekilde nasıl birleştireceğimizi bize öğreten bir metotlar ve teknikler zinciridir."
 
Bu tarif Kişisel gelişim yolculuğuna nerden başlayacağımızı oldukça açık bir şekilde göstermektedir. Bu yolculuğa önce kendimizi tanımakla başlayacağız. Kendimizi tanıyarak, hayatımızdaki tüm parçaları nasıl, nereye koyacağımızı öğrenerek başlayacağız. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir zaten. Yeter ki gerçek anlamda bunu isteyelim.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×