Bu haber kez okundu.

Kurban keserken okunacak dualar

Kurban Bayramı tatili için heyecan dorukta. Kurban Bayramı'nda maddi durumu yerinde olan tüm müslümanlar kurban keserek, üzerlerine vacip olan ibadeti yerine getirecekler. Elbette kurbanı islama uygun ve ayetlerde belirtildiği gibi kesmek için bazı duaların da yapılması gerekiyor. Kurban duası okuyarak, kurban edilecek olan hayvanın kesilmesi islamı açıdan daha uygun olacaktır. Peki kurban keserken hangi dualar okunacak?

KURBAN KESERKEN OKUNACAK DUALAR

Kurban kesecek olan kişilerin öncelikle kurban edilecek hayvanı sol yanı üzerine yatırarak kıbleye çevirmeleri gerekiyor. Sonrasında ise aşağıdaki ayetler, hem kurban edilecek hayvanın sahibi hem de kurban kesimini yapacak olan kişi tarafından okunur. İşte Türkçe Arapça kurban kesilirken okunacak dualar...

"İnnî veccehtü vechiye lillezi fatare`s-semâvâti ve`l-arda hanîfen..." (el-En`âm, 79)

Kurban Duası

"İnne salâtî ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbi`l-âlemin." (el-En`âm, 162)

Kurban Duası

Bu ayetler okunduktan sonra ''Allahü ekber Allahü ekber. Lâ ilâhe İllâllahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillâhil hamd'' diyerek 3 kez tekbir getirilir. Ardından ise kurbanı kesecek olan kişi ''Bismillahi Allahü ekber'' diyerek, kurbanı keser. Kurban kesildikten sonra kurbanın sahibi Allah rızası için iki rekat Kurban namazı kılar.

Kurban namazından sonra da Allah'ın kurban ibadetini kabul etmesi için ''Allahümme inne salâti ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillahi rabbi'l-âlemîne lâ şerike leh" diye dua eder.'' diyerek dua edilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×