Bu haber kez okundu.

Miraç Gecesi tüm yurtta camiler doldu taştı

Miraç Kandili idrak edildi. Eller semaya açıldı dualar edildi, nafile namazları kılındı. Miraç Gecesi vesilesiyle ibadet etmek isteyenler camilere akın etti. İstanbul'da ibadet etmek isteyenler başta Sultanahmet Camisi, Eyüp Sultan Camisi ve Süleymaniye Camisi olmak üzere camilere akın etti. Vatandaşların akın ettiği Fatih Camisi ise dolunca cemaat avluda namaz kıldı.Eyüp Sultan Türbesi'ni de vatandaşlar gece boyunca ziyaret etti.

Ankara'da da Beştepe Millet Camisi'nde Miraç Kandili dolayısıyla Mevlit programı düzenlendi. Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Miraç Gecesi'nin önemine vurgu yaptı. Görmez sohbetinde, "Cenab-ı Hak, kulu Hz. Muhammed Mustafa S.A.V.'i bir gece Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya ve oradan da sonsuzluğa, yüce Rabbimizin azametini ve kudretini müşahade etmek için yaptığı yolculuktur İsra ve Miraç. İsra, Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya yaptığı o muhteşem gece yolculuğu, Miraç ise fizik aleminin ötesine Rabbimizin kudretini, azametini ve ayetlerini müşahade etmek için sonsuzluğa davet edilerek yücelere oruç etmesidir." dedi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda mevlit ve ilahiler okundu.

Yurdun dört bir yanında Miraç Kandili maneviyat ve coşkuyla idrak edildi. Edirne'de Miraç Kandili programı Selimiye Camisi'nde gerçekleştirildi. Edirneliler, Selimiye, Eski ve Üç Şerefeli Camiler olmak üzere şehirdeki birçok camiye akın etti. Selimiye'deki Miraç Gecesi'ne katılan vatandaşlar namaz kılıp dua etti. Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm ise verdiği vaazda, ibadet ve namazın önemine değindi.

Kahramanmaraş ve Van'daki Ulu Camileri dolduran vatandaşlar Miraç Kandili ibadetini namaz ve dualar ile idrak etti. Van Ulu Camisi'nde İl Müftüsü Nimetullah Arvas Kandi Gecesi önemi ve Hz. Muhammed'in hayatı ile ilgili vaaz verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×