Bu haber kez okundu.

Saatlerin geri alınmaması hayatımızı nasıl etkileyecek?
30 Ekim 2016 saat 04.00'da saatler geri alınacak mı alınmayacak mı? Saatler ne zaman geri alınacak? Bakanlar Kurulu kararıyla kış saati uygulaması sona erdi. Saatler artık her yıl 30 Ekim'de geri alınmayacak. Türkiye'nin Avrupa ile saat farkı 2'ye İngiltere ile 3'e çıkacak. Bu nedenle mesailer karanlıkta başlayacak ve Avrupa maçları gece yarısına sarkacak.

MESAİLER

Kış saati uygulamasında mesainin havanın aydınlanması ile başlaması hedefleniyordu. Artık mesai başlangıcında batı illerinde hava hala karanlık olabilir. Mesai konusunda Türkiye'nin doğusu ve batısı arasındaki saat farkı 76 dakika. Ayrıca valiliklerin bulundukları illerde güneşin doğuşuna ve batışına göre mesai saatlerine karar verme yetkileri bulunuyor. Yani yeni mesai saatlerini valilikler belirleyebilecek.

SPOR KARŞILAŞMALARI

Kış saati uygulamasının kalkmasına en çok üzülen taraf futbol severler oldu. Türkiye'de saatler değişmedi ancak Avrupa, 30 Ekim'de kış saatine geçecek. Avrupalılar, saatlerini 1 saat geriye alacaklar. Böylece bazı maçlar Türkiye'de iki gün sürecek. Örneğin; Şampiyonlar Ligi maçları 21.45'te oynanıyor. Maçlar artık ülkemizde 22.45'te başlayacak ve gece yarısı 00.30'da yani ertesi gün sona erecek.

KÜRESEL PİYASALARLA UYUM

Sabit zaman uygulaması ekonomiyi de etkileyecek. Küresel borsalarla senkron zorluğu, ekonomistleri düşündürüyor. Örneğin; Borsa İstanbul'daki son fiyatlamalar 17.40'da yapılıyor. Yeni düzenlemeyle kış mevsiminde Londra ile İstanbul arasındaki saat farkı 3'e çıkacak. Türkiye'de yapılacak herhangi bir finans işleminin son emir saati ise Londra'nın saatine göre saat 14.40'da olmalı.

CEP TELEFONU VE BİLGİSAYARLAR

Cep telefonu ve bilgisayarlar yılda iki kez saatler ileri ya da geri alındığında otomatik olarak güncelleme yapıyor. Bu cihazlar üzerinde herhangi bir değişiklik olursa kullanıcıların saatlerini elle düzeltmeleri gerekecek.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×