Bu haber kez okundu.

Saç dökülmesi nedenleri, yıkama ve bakım önerileri

Hepimiz genellikle denize ve havuza girmeyi severiz. Deniz suyunda bulunan tuz, havuz suyunda bulunan klorlu sular, aşırı rüzgârlı hava, hava ve iklim koşulları, güneşin yoğun ışını gibi birçok etken saçlarımızın doğal olarak yıpranmasını arttırır. Sağlık koşullarında ise durum farklı değildir. Sağlığımızı bozacak etmenlerden saçlarımızda nasibini alır. Örneğin guatr hastası isek, saçlı derimiz aşırı yağlanıyor veya kuruyor ise, hormonal düzeyimiz doğru oranda değilse, aşırı stres altında ve yeteri kadar uykumuzu alamıyor isek saçlarımızın sorunları oldukça artar. Saçlarımızın yıpranmasını ve dökülmesini önlemek için çareler ararız. Çarelerin en başında da yeni ürünleri almak ve denemek gelir.

Genelde saç sorunlu hastaların çoğu saç dökülmelerini durdurmak ve saç bakımını yapmak için X ilacını veya Y şampuanını kullandım ama fayda etmedi bir de yeni çıkmış bir ilaç vardı bunu da deneyeyim diyerekten kendi saçlarına daha beter zarar verebilecek uygulamaları tercih ederler ve bu tercihin tek varabileceği nokta kontrolsüz olarak saç sorunlarını arttırmaktır. Peki saç dökülmesi nasıl önlenir? İşte saç dökülmesi şampuan önerileri...

Kuru, yıpranmış, permalı saçlar: 

Saçların kuruması saçlı derideki yağ bezlerinin saçlı derinin üzerini kaplaması ve buradan hareketle, nemin buharlaşmasını önleyecek miktarda yağ üretememesi ile açıklanabilir. Bazı kişilerin saçları kuru fakat her bakımdan sağlıklı görünür. Çok kuru olan saçlar serttir ve uçuşan, mat bir görünüm oluştururlar. Bu gibi saç tipleri boyadan, permadan ve sık yapılan fönlerden etkilenir ve bu işlemler sonucu saçlı deri daha da kurumaya yüz tutar.Bu işlemlerden saçın yapısı zarar görür ve nemi etkin bir şekilde korunamaz. Yıpranmış saçlar zayıftır, çok çabuk kopar, sertleşir ve uçları çatallanır. Saçların ağarmasının başladığı orta yaşlara gelindiğinde saçlar daha da fazla kurur. Vücut bu yaşlarda doğal yağı daha az üretmektedir. ışte yukarıda anlattığımız deniz suyunun, klorlu suyun ve şebeke suları da dahil saçların kurumasında önemli rol oynarlar. 

Kurumuş, yıpranmış saçlar  için yoğun nemlendiricili ürünler ve saç kremleri vardır. Saçların yıpranması bu ürünlerle engellenebilir. Bu tür saçların ovalanmadan yıkanması ve parmak uçları ile masaj yapılarak yıkanması önerilir. Saç ıslakken hassastır ve kolay kırılır. Geniş aralıklı taraklarla taranması ve asla ıslakken fırçalamaması önerilir. Saçların kirlenmesine bağlı en az ortalama gün aşırı yıkanması saç sağlığı için önemlidir. 

Kepekli saçlar: 

En yaygın saç ve saçlı deri rahatsızlığıdır. Kepeklenme hiper-keratinizasyondur. Saçlı derideki aşırı keratinleşme, saçlı derideki hücrelerin hızla yaşlanmasına ve sertleşmiş keratine dönüşmeye neden olur. Normal olan saçlı derideki gelişim saçlı derideki hücrelerin düzenli bir şekilde yaşlanması ve dökülmesidir. Aşırı durumlarda saçta küme küme pullanmalar görülür, saçın fırçalanarak taraması ile kepek saçtan arındırılamaz.

SAÇ YIKAMA ve BAKIM ÖNERİLERİ

Saçların yıkanmadan önce kuru şekilde fırçalanması, deri altı yağ bezlerini harekete geçireceğinden saçlı deri kuruluğunun giderilmesi için iyi bir yöntem olur.. Kepek ve lezyon önleyici ürünleri şampuanlar ile birlikte haftada en az 2-3 defa kullanmak ve yıkamadan sonra sonra saçı çok iyi durulamak çok önemlidir. Tarama sonrasında kendi saç fırçalarınızı ve taraklarınızı çok iyi dezenfekte etmeniz gerekir bunun için tarak ve fırçalarınızı haftada bir sıcak su ile kullandığınız ürünle birlikte 1 saat bekletip yıkamanız dezenfektasyon işlemi için yeterli olacaktır. Düzenli olarak kepeği önleyici şampuan ve yoğun onarıcı bakım losyonları ve maskeleri kullanılmalıdır. 

Normal ve yağlı saç arasındaki saçlar: 

Bu türdeki saçların iyi şekilde yıkanması ve şekillendirilmesi saçları güzel ve parlak görünümüne neden olur. Bir müddet yıkanmamış saçlar zayıf ve tel tel görünüme sahip olurlar. Bu tiplerde saç dipleri yağlı uçları kurudur ve verilen şekil kendini fazla koruyamaz.

Ürün tercihleri: 

Saçları en uygun şampuanlar ile yıkamak ve ardından  nemlendiricili bakım şampuanlarını  (saç kremleri, maskeler)  kullanmak çok doğru bir tercih olur. 

SAÇ BAKIM ÜRÜNLERİ

Saçtaki yağın arındırılmasında, kirlenmeyi gidermede, klorlu sudan ve hava kirliliğinden bulaşan mikroorganizmaları, saçlara yapışan diğer yıpratıcı maddeleri temizleyen ürünlerin kullanımı sağlıklı bir saça kavuşmada çok önemlidir. Bunların içinde hacimlenmeyi sağlayan şampuanlar: saçların temizlenmesinden sonra saçın narin yapısını destekleyen özelliktedir ve saçların dolgun görünümünü sağlamada etkendir. 

Şampuan içeriklerinden bazıları;

TRICOMIN SHAMPOO: Erkeklerin ve bayanların kullanabileceği, incelmiş, yıpranmış ve dökülmekte olan saçları patentli formülü ile güçlendiren bir şampuandır.

HAIR CONDITIONER (Saç Kondisyon Sağlayıcı) Kullanım Alanı; Aşırı fönden yıpranmış, termal hasar görmüş, boyadan yıpranmış saçlar için kullanım öneriliyor. Kondisyoner saçları yumuşatıyor ve saçların daha rahat şekle girmesini sağlıyor. (Yumuşatıcı,şekle sokucu, besleyici). Kullanım şekli; Her rutin saç yıkamasından sonra saçlara uygulanır.5 dakikalık beklemeden sonra saçlar iyice durulanır. Göz ile temas ettirmekten kaçınılmalıdır.

T-SHAMPOO (T şampuan) Kullanım Alanı: Salcylic asit şampuan kullanımıyla aynı içeriği farklı. 1- Kepeklenme için. 2- Seboreik Dermatit (Saçlı derinin yağlı, kabuklu, kaşıntılı rahatsızlık veren şekilde seyretmesi halinde). Aynı zamanda saçlı deri sedef hastalığı için kullanılır. Kullanım şekli: Haftada; en azından 2 defa tercihen 4 defa kullanım önerilir. Temiz yıkanmış saçlara dairesel masajla yedirilir. 10-15 dakika bekletilir. Bekleme bittikten sonra saçlar durulanır. Göz ile temas ettirmekten kaçınılmalıdır.

SALICILIC ACID SHAMPOO: Kullanım Alanı; 1- Kepeklenme için 2- Seboreik Dermatit (Saçlı derinin yağlı, kabuklu, kaşıntılı rahatsızlık veren şekilde seyretmesi halinde). Aynı zamanda saçlı deri sedef hastalığı için kullanılır. Kullanım şekli; Haftada; en azından 2 defa tercihen 4 defa kullanım önerilir. Temiz yıkanmış saçlara dairesel masajla yedirilir. 10-15 dakika bekletilir. Bekleme bittikten sonra saçlar durulanır. Göz ile temas ettirmekten kaçınılmalıdır.

STRENGTHENING SHAMPOO (Güçlendirici şampuan) Kullanım Alanı; Protein ve amino asit içeriği yüksek ceramid içeren güçlendirici şampuan, kuru, yıpranmış saç ve saçlı deriler için kullanım sağlıyor. Saçların korunmasını sağlamak ve beslemek için tercih ediliyor. Kullanım şekli; Haftada; en azından 2 defa kullanım önerilir. Temiz yıkanmış saçlara dairesel masajla yedirilir. 10-15 dakika bekletilir. Bekleme bittikten sonra saçlar durulanır. Göz ile temas ettirmekten kaçınılmalıdır.

ANAGEN SHAMPOO (Saç Teli Kalınlaştırıcı Anagen şampuan) Kullanım Alanı: Saçı daha dayanıklı ve kuvvetli kılmak için besleyici maddeler içerir. Bu maddeler ile saç tellerinin güçlendirilmesi sağlanır. Kullanım şekli: Islak saça şampuan dökülür. Saç ve saçlı deriye hafif masaj yapılarak şampuan yedirilir ve ardından saçlar yumuşakça durulanır. Bu işlem bir kez daha tekrarlanır. Saçlar durulanmadan önce ürün birkaç dakika saçlarda bekletilir. Haftada 3 defa kullanılması tavsiye edilir.

Losyon ve serum içeriklerinden bazıları:

ANAGEN AMPUL (Saç Teli Kalınlaştırıcı Anagen Ampul) Kullanım Alanı; Saçı daha dayanıklı ve kuvvetli kılmak için besleyici maddeler içerir. Bu maddeler ile saç tellerinin güçlendirilmesi sağlanır. Kullanım şekli; Islak saça losyon dökülür. Saç ve saçlı deriye hafif masaj yapılarak losyon yedirilir ve ardından saçlar yumuşakça durulanır. Bu işlem bir kez daha tekrarlanır. Saçlar durulanmadan önce ürün birkaç dakika saçlarda bekletilir. Haftada 3 defa kullanılması tavsiye edilir.

SERUM VITAE: Kullanım Alanı:Saçı daha dayanıklı ve kuvvetli kılmak için besleyici maddeler içerir.Bu maddeler ile saçlı deri ve saç tellerinin güçlendirilmesi sağlanır. Kullanım şekli:Temizlenmiş saça losyon dökülür.Saç ve saçlı deriye hafif Masaj yapılarak losyon yedirilir.

Saç maskesi içerikleri:

MASCHERA AQUARıCA (Saç Bakım Maskesi) Kullanım Alanı; Mineral ve besin maddeleri içeren besleyici maske olarak ileri derecede yıpranmış saçların bakımı için ve ayrıca sağlıklı saçlarında sağlıklı halini devam ettirmek için kullanılır. Kullanım şekli; Haftada 1 defa banyodan önce temiz yıkanmış saçlara dairesel masajla yedirilir. 10-15 dakika bekletilir. Bekleme bittikten sonra saçlar durulanır. Göz ile temas ettirmekten kaçınılmalıdır.

Burada anlatılanların tümü bilgi vermeye yöneliktir. Bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanılamaz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
mehmet 1 yıl önce

benim de saç dökülmem çok fazlaydı. önce kullanmadığım şampuan kalmamıştı. sanırım çok şampuan değiştirmemden dolayı kafamda sivilce çıktı yağ dengesi bozuldu dökülmesi daha da arttı. sonra bi ara almanyaya gittim alpecin diye bir şampuan varmış baya bi aldım daha bir kutu kullandıktan sonra yağ dengesi falan yerine geldi.şimdi saçlarımın dökülmesi durdu. no poo yapıcam şampuan kullanmıcam. hatta elimde kalan 4 kutu şampuanı isteyen olursa verebilriim :)mailimi yazayım..wolfebrotherhotmail

Avatar
mehmet 1 yıl önce

benim de saç dökülmem çok fazlaydı. önce kullanmadığım şampuan kalmamıştı. sanırım çok şampuan değiştirmemden dolayı kafamda sivilce çıktı yağ dengesi bozuldu dökülmesi daha da arttı. sonra bi ara almanyaya gittim alpecin diye bir şampuan varmış baya bi aldım daha bir kutu kullandıktan sonra yağ dengesi falan yerine geldi.şimdi saçlarımın dökülmesi durdu. no poo yapıcam şampuan kullanmıcam. hatta elimde kalan 4 kutu şampuanı isteyen olursa verebilriim :)mailimi yazayım..wolfebrotherhotmail