Bu haber kez okundu.

Saç sağlığımız için gerekli vitaminler saç dökülmesini önlüyor

Demir, selenyum, çinko, kalsiyum, bakır gibi oligoelement ve diğer bazı vitamin eksikliklerinin de saç dökülmesinde etken olduğu bilimsel olarak biliniyor. Buna göre dengeli beslenmeye çok özen gösterilmesi saç dökülmesini önleyici önlemler arasında gelmektedir.

Beslenmeye Özen Gösterin !

Kelliğe kalıcı çözüm bulmak için çalışan bilim adamları, kesin çözüm bulunana kadar alınacak bazı basit önlemler ile saçların kısmen dökülmesinin durdurulup azaltılacağını yada önlenebileceğini belirtiyorlar. Dengeli beslenme bu önlemlerin en başında yer alıyor. Saç sağlığında rol oynayan hücrelerin üretiminin azalması dengesiz beslenme ile doğru orantılıdır. Saç telinin oluşmasını sağlayan hücrelerin üretimi düşüyor. Vitaminlerden; çinko, demir, selenyum, bakır, kalsiyum gibi oligoelement ve aminoasit eksikliği saç dökülmelerine neden oluyor. Özellikle diyet yapılmaya başladığında bu gibi vitamin eksiklikleri kişilerde görülebiliyor.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYEN VİTAMİNLER

A vitamini: Saç tellerinizin gelişiminde yardımcı bir vitamin, ayrıca saçlı deriniz üzerinde de faydalı etkisi var. Karaciğer, süt ürünleri, yağlı balık, yumurta, ıspanak, marul, kırmızı renkli meyve ve sebzelerde bolca bulunan bir vitamin.

B4 vitamini: Saç folikülünüz için çok gerekli bir vitamin. Patates, lahana, yumurta sarısında, meyvelerde, domates ve ette bulunan bir vitamin.

B5 vitamini: Saçlarınızın sağlıklı uzaması ve saç tellerinizin güçlenmesi için çok önemli bir vitamin. Yine karaciğerde, yer fıstığı, brokoli, hububatlar, karnıbahar ve avokadoda bulunan bir vitamin.

B6 vitamini: Saçlarınızın canlı ve parlak görünümü için gereklidir. Kırmızı ette, balıkta, yumurta sarısında, patateste, kuruyemişte, muzda, lahanada ve ıspanakta bulunan önemli bir vitamin.

H vitamini: Saçlarınızın dökülmesini önlemek için gerekli vitaminlerden. Sakatatlardan karaciğerde ve böbrekte, yumurta sarısında, kuruyemişlerde, süt ve süt ürünlerinde bulunuyor.

Folik asit (B9): Saçlara canlılık ve parlaklık kazandırıyor. Karaciğerde, lahanada,  ıspanak, brokoli ve kuruyemişte bulunuyor.

E vitamini: Kan dolaşımınıza yararlı bir vitamin. Foliküllerin canlanmasını sağlıyor. Kırmızı ette, bitkisel yağlarda, yumurta sarısında, kuruyemişlerde ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor.

F Vitamini: Saç teli ve saçlı deri sağlığı için lüzumlu bir vitamin. Bitkisel yağlarda, kuruyemişlerde ve avokadoda yoğunlukla bulunan bir vitamin.

Selenyum: Saçlı derinin canlı kalmasında, kepeği önlemek amacı ile gerekli vitamin. Yumurtada, domateste, ton balığında,çikolatada ve ette bulunuyor. 

Demir: Saç köklerinizi besleyici bir vitamin. Eksiliğinde saçlarınızı zayıflatıyor ve dökülmeyi artırıyor. Karaciğerde, cevizde, ette ve yumurta sarısında bulunuyor.Ayrıca bira mayasında da bulunduğu gözlenmiştir..

Çinko: Yağ üretiminizi dengeleyici bir vitamindir. Deniz ürünlerinde (Balık,karides vb), karaciğerde, kırmızı ette, tavuk etinde, bademde, süt ve süt ürünlerinde bulunuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×