Bu haber kez okundu.

Sağlık Bakanlığı'ndan 'trans yağ' hamlesi kullanımı engellenecek

Patates kızartması, cips ve kraker. Bu yiyecekler bazı kişiler için vazgeçilmez. Ancak bu yiyecekler, içerisinde bulunan trans yağlar nedeniyle tehlike saçıyor. Sağlık Bakanlığı da bu tehlikenin önüne geçebilmek için harekete geçti. Yapılacak düzenleme ile artık hazır gıdalarda trans yağ bulunmayacak.

Trans yağlar pek çok gıdada kullanılıyor. Bunlar arasında hazır kurabiye ve kekler, bisküvi, çikolata ve poğaça gibi ürünler bulunuyor. Ama obezite, kalp damar hastalıkları ve hipertansiyon için büyük bir risk faktörü oluşturuyor. Öte yandan beslenme dengesini de bozuyor.

Sağlık Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ortak çalışma yapılacak. Yürütülen çalışmalar kapsamında hazır gıdalarda trans yağ oranının sıfırlanması öngörülüyor. Bunun için sektör içerisinde geçiş süresi belirlenecek. Yağ oranını düşürmeyen işletme hakkında ise yasal yaptırımlar uygulanacak.

Trans Yağ asitlerinin sebep olduğu rahatsızlıklar

TRANS YAĞ NEDİR?

Trans yağ, bitkisel yağa yapılan bir işlemle 'hidrojen' eklenmesiyle elde ediliyor. Bu işlemle üreticiler, gıdaların raf ömrünün uzatılmasını sağlıyor. Hidrojen eklenmiş olan yağlar, kötü kolesterol oranını arttırarak kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı gibi çok ciddi hastalıkların oluşmasında rol oynuyor. Ticari olarak hazırlanan hazır gıdaların çoğunda trans yağ kullanılıyor. Bu gıdalar arasında kraker, patates cipsi, hazır kurabiyeler, bisküviler ve çikolatalar bulunuyor. Söz konusu gıdaların içinde trans yağ olup olmadığına dair bilgiler ise ambalaj üzerindeki ''içindekiler' kısmında yer alıyor. Bazı gıdaların paketlerinde 'trans yağ' yerine 'hidrojene nebati yağ' ya da 'hidrojene bitkisel yağ' gibi ifadeler kullanılıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner1