Bu haber kez okundu.

Savaşın vurduğu mülteci çocuklar sakat kalıyor
Ülkelerinde yaşanan işgal ve iç savaşlar nedeniyle aileleri parçalanan milyonlarca çocuk ve genç bugün dünyanın dört bir yanında hayati sorunlarla karşı karşıya. Türkiye ise bu çocuklara ev sahipliği yapan ülkelerin başında geliyor.

KAYIP NESİLLER YETİŞİYOR

Türkiye'de yaklaşık 3 milyon sığınmacı yaşıyor. Bu rakamın üçte birini çocuklar ve gençler oluşturuyor. Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi, fuhuş çeteleri ve organ mafyalarının açık hedefi olan bu çocuklar için 'kayıp nesil' tehlikesine dikkat çekiyor. Bu çocukların bir çok güvenlik zaafiyeti oluşturabilecek unsurların eline geçebileceğini belirten uzmanlar kayıp nesilin önlenmesi için bir an önce önlem alınması gerektiğinin altını çiziyor.

SORUMLULUĞU HERKES ÜSTLENMELİ

Sığınmacı çocukların sahiplenilmesinde de topluma büyük görevler düşüyor. Sorumluluk sadece devlete atılmamalı. Bu çocuklara verilecek olan eğitim sadece okullarda değil toplumumuz yani aileler tarafından sahiplenilmesi ve ortak yaşam kültürü içinde onların da kendilerini bu topluma ait oldukları güvenli bir şekilde hissettirilmeleri gerekiyor. Çocukların sahiplenilmesinin yolu ise sığınmacı ailelerin tümüyle sahiplenilmesinden geçiyor.

GÜVENLİK TEHDİDİ HALİNE GELİYORLAR

Topluma entegre olamayan çocuklar yaşadıkları ülkeler için güvenlik tehdidi haline de gelebiliyor. Sahiplenilmeyen çocukların güvenlik riski oluşturabileceklerine vurgu yapan uzmanlar, eğer bu çocuklara ilgili ve alaka gösterilirse bu durumun tam tersi bir avantaja da dönüşebileceğine dikkat çekiyorlar.

Kaynak: 24 TV
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×