Öne Çıkanlar feto 1 mayısı kimler kutlar 2017 AÖL 3 Dönem Sınav Sonuçları lys tercih sonuçları 2017 hangi dizilerde oynadı

Sedef hastaları doktor balıklar ile şifa arıyor

Sivas'ın Kangal İlçesi'ndeki doktor balıklar binlerce sedef ve egzama hastasına şifa dağıtıyor. Balıklı kaplıcalar vatandaşların uğrak noktalarından birisi oldu.

Sedef hastaları doktor balıklar ile şifa arıyor
Sivas Kangal'daki balıklı kaplıcaların özellikle sedef ve deri hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Normalde 37 derece sıcaklığındaki suda balıkların yaşaması mümkün değil. Ancak Kangal'da doktor balıklar, 37 derecelik sıcak suyun içerisinde yaşayabiliyor ve başta sedef gibi hastalıkları tedavi edebiliyor.

Asırlık kaplıcada şifa dağıtan iki balık türü yaşıyor. Kaplıcalar Derneği Başkan Yardımcısı Fuat Ünsal suyun ve balıkların özelliği hakkında bilgiler verdi. Suyun 37 derece sıcaklığında olduğunu belirten Ünsal, balıkların cinsinin Gararufa olduğunu ve Sazangiller familyasından geldiğini söyledi.

Doktor balıklar dünyada tek olma özelliğine sahip. Yetkililer balıklardan çok suyun daha önemli olduğunu belirtiyor. Hastalıklara iyi gelen kaplıcalardaki suyun önemini yüzde 70, balıklarının öneminin ise yüzde 30 olduğunu dile getiren Ünsal, balıkların cerrahi müdahale yaptığını ve yaranın açılmasını balıkların sağladığının altını çizerek bu aşamadan sonra suyun devreye girerek tedavinin yapıldığını aktardı.

Her yıl binlerce kişi bu kaplıcalarda şifa arıyor. Yaklaşık 10 yıldır sedef hastası olduğunu ifade eden bir vatandaş, ''bugüne kadar bir çok doktora gittim ancak derdime derman bulamadım. Yaklaşık 12 gündür Kangal Balıklı Kaplıcalar'da bulunmaktayım. Tedavim gayet güzel gidiyor.'' dedi.

Kaynak: A HABER
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×