Bu haber kez okundu.

Sinir ve stresten kurtulmanın yolları! Sakinleşmenin 5 yolu

Stresten nasıl kurtulurum? sorusunun yanıtını sizler için bu yazımızda verdik. Günlük hayatta başımıza gelen pek çok olay bizleri doğal olarak sıkıntıya sokmakta, moralimizi bozmakta ve sinirlenmemize dahi sebep olabilmekte. Ancak sağlığımızın bozulmaması için bu olaylardan dolayı yaşadığımız stresi bir şekilde üzerimizden atmamız gerekiyor.

Çalışan kesime baktığımızda bir çok insan alacak verecek hesabı yapmaktan, öğrenciler dersleri ve sınavlarını düşünmekten, işyeri sahipleri ise ay sonu personel maaşlarını nasıl ödeyeceğim diye düşünmekten, zenginler ise paralarını nasıl yöneteceklerini düşünmekten stres yaşayabiliyorlar. Bunlar konumuzla ilgili olduğu için verdiğimiz küçük örneklerden sadece birkaçı. Kişilik özelliklerine göre sakinleşme yöntemleri her bireyde farklılık göstermektedir. Bazı kişiler bir yerleri yumruklayarak sakinleşmeye çalışırken bazıları ise sadece susarak sakinleşirler. Ancak ortak olan tek olgu stres altındayken kimsenin ezilmemek istememesidir. Peki stres altında olduğumuz bir anda nasıl sakinleşeceğiz? İşte sizler için hazırladığımız stresten kurtulmanın yolları...

Elekttronik aletlerden uzak durun

Sadece 30 dakikalığına teknolojik aletlerden uzak olun

Aslında stresin en büyük nedenlerinden birisi, elektronik aletlerdir. Örneğin, televizyonda haber izleyen ve hergün kötü olaylardan haberdar olan kişiler nasıl strese girmesin, değil mi? Sosyal medya sitelerinde yapılan paylaşımlara bakmak bile bazen insanı çileden çıkarmaya yetiyor da artıyor bile. İşte, bundan dolayı en azından 30 dakikalığına da olsa telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi elektronik cihazı kapatarak, sükunet içinde kafanızı dinleyerek stresten bir nebze de olsun uzaklaşabilirsiniz.

Temiz hava derin nefes

Temiz havaya çıkın ve derin bir nefes alın

Stres altında olan bazı insanların 'duvarlar üstüme üstüme geliyor' söylemini sıkça dillendirdiklerine tanık oluyoruz. Bunun nedeni ise stres içerisindeyken soluduğumuz havanın bile yeterli gelmediği hissidir. Böyle hissettiğiniz anlarda kafanızı birkaç dakika camdan çıkarın ya da sokağa çıkın ve bol oksijenli temiz bir havadan derin nefes çekin! Bu hareket kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamayacak ancak halen yaşadığınızın farkına varacaksınız.

Kısa süre şekerleme

Kısa bir süre kestirin

Çok sinirli olduğunuz ya da ağır stres altında kaldığınız zamanlarda yapacak pek birşey kalmıyor. Bu durumda ne elimizden bir iş geliyor ne de bir soruna çözüm üretebiliyoruz. Böyle hallerde kendinizi çok zorlamayın. Kendinize boş bir yatak ya da kanepe bulun ve boylu boyunca uzanarak sadece kısa bir süre şekerleme yapın. En azından kısa bir süreliğine de olsa sorunlarınızdan uzaklaşmış olursunuz.

Meditasyonla rahatlayabilirsiniz

Çoğu insan meditasyonun tam olarak ne olduğunu bilmediği gibi işe yaramadığını iddia ediyorlar. Ancak meditasyon yapan bir kişi ile konuşma şansı bulursanız, bunun ne kadar işe yarar bir aktivite olduğunu size anlatacaktır. Meditasyon yapan kişiler insanın bu yolla iç huzuru bulduğunu söylüyor. Siz de stres altında olduğunuz zamanlarda 10-15 dakikalık süre de olsa meditasyon yapabilir ve kendi iç huzurunuza erişebilirsiniz.

Boyama kitabı

Boyama kitabındaki resimleri boyayın

Biraz tuhaf gelebilir ancak Japonlar stresle baş etmek için boyama kitaplarındaki resimleri boyuyorlar. Boyama kitapları sinir ve stresten kurtulmanın en mükemmel yollarından birisidir. Tüm dikkatinizi kitaba vererek, resimdeki alanları hangi renkle boyayacağınızı düşünerek ve boyama yaparak stresten uzaklaşabilirsiniz.

abchaber.com ÖZEL HABER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×