Öne Çıkanlar FETÖ Ataturk sozleri personel alimi 23 nisan son dakika haberler

Son yılların en popüler mesleği Seslendirme Sanatçılığı

Son yıllarda popüler bir meslek haline gelen Seslendirme Sanatçılığı için yeteri kadar istekli ve azimli iseniz siz de seslendirme sanatçıları arasına katılabilirsiniz.

Son yılların en popüler mesleği Seslendirme Sanatçılığı

Her insanın doğuştan gelen bir yeteneği mutlaka vardır. Önemli olan bu yeteneğin eğitimle desteklenerek, üzerinde çalışılarak geliştirilmesidir. Gözlem de, deneme yanılma yöntemi de bir çeşit içsel eğitimdir. Ancak içsel eğitim yani kendi kendine öğrenmenin yetersiz kaldığı bir nokta vardır. İşte orada profesyonel bir eğitim şarttır.

Örneğin son yılların popüler mesleği Seslendirme Sanatçılığı. Bu meslek sesi güzel olan herkesin yapabileceği bir iş gibi algılandığı için Seslendirme Ajansı üzerinden yapılan yüzlerce başvuru olumsuz sonuçlanmaktadır.

Çünkü Seslendirme Sanatçıları başlı başına bir disiplin ile çalışmak zorundadırlar. Bir duyguyu, bir düşünceyi sese dökebilmek için; o duygu yaşamak, nefesi doğru kullanmak, sesi doğru tonlamak gerekir. Bunu başarabilmenin yolu, önce kullanılan dilin kurallarını iyi bilmekten geçmektedir.  

Eğer siz “seslendirme yapmak istiyorum” diyorsanız, işe seslendirme kursları veren bir özel eğitim merkezine kaydolarak başlayabilirsiniz. Burada kapsamlı bir eğitimden geçeceksiniz.

Bu eğitimin temelini dil bilgisi oluşturmaktadır. Türkçe yazıldığı gibi okunmayan bir dil olduğu için öncelikle dile hâkim olmak gerekir. Dil bilgisinden kasıt; okullarda öğretilen kuralların dışına çıkarak nasıl doğru konuşulur (telaffuz) bunu öğrenmektir.

Seslendirme okullarında sırasıyla; doğru nefes alma (diyafram nefesi), artikülasyon (boğumlama),  diksiyon, fonetik, drama çalışmaları ve son olarak da seslendirme stüdyosu çalışmalarına katılacaksınız. Bu sıralamanın en kritik noktası seslendirme ajanslarının stüdyolarında yapılan pratiklerdir. Burası işin asli sahasıdır ve sahada koşmayı ancak defalarca tekrarlanan antrenmanlarla, tabiri caizse stüdyonun tozunu yutarak başarabilirsiniz.

Seslendirme ajansları başvuru aşamaları ise, kısa bir cv doldurmanın sonrasında seslendirme yönetmeni karşısına çıkarak stüdyoya girmekle başlar. Burada bu güne kadar öğrendiklerinizi eksiksiz olarak hayata geçirmeniz gerekir. Çünkü demo olarak bırakacağınız ses kayıtları size ileriki süreçte film seslendirme ajanslarının kapılarını açacak anahtarlardır. İş bununla bitmiyor tabi seslendirme iş ilanlarını sürekli takip etmelisiniz.

Eğer seslendirmeden para kazanmak yani bu işi bir meslek olarak sürdürmek istiyorsanız, film seslendirme başvurularının yanı sıra reklam seslendirme başvurusu, animasyon seslendirme başvurusu gibi alanları da atlamamanız gerekir.

Eğer tüm aşamaları başarıyla tamamlayacak kadar istekli ve azimliyseniz bunu kısa bir sürede başarabilirsiniz.

Unutmayın; “Yeterince ister ve en iyisini yapmak için yılmadan çalışırsanız sizde Seslendirme Sanatçısı olabilirsiniz.”

Daha detaylı bilgi için : seslendirmestudyosu.com

- Sponsor Haber -

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Serhat Gümüş 5 ay önce

Seslendirme sanatçısı olmak istiyorum. Güzel bir makale, teşekkürler.

Avatar
Selvi Çelenk 5 ay önce

Bence çok faydalı bir yazıydı. Teşekkür ederim.

Avatar
Nevzat 5 ay önce

Tabi deneyimli insanların yanında bu mesleğe başlamak ayrıcalıklıdır.

Avatar
zarif 5 ay önce

Pek heves ettim.