Bu haber kez okundu.

Süper Ay kendini gösterdi! Müthiş doğa olayının etkileri

'Süper Ay' dün geceden itibaren kendisini göstermeye başladı. Tarihin en büyük doğa olayı dünyadan ve Türkiye'den en net şekilde 14 Kasım yani bugün gözlemlenecek. 68 yıl sonra ilk kez en parlak halini göreceğimiz 'Süper Ay' 2034 yılına kadar bir daha görülemeyecek. Yani bu tarihe kadar ay dünyaya bir daha bu kadar yakın bir noktaya gelmeyecek.

Bugün ayın dünyaya en yakın noktaya gelmesiyle ilgili NASA'dan bir açıklama yapıldı. NASA yetkilileri, Süper Ay'ın sadece 2016 yılının değil 21. yüzyılında en yakın dolunayı olduğunu vurguladı. Açıklamada ayrıca dolunayın 68 yıl sonra ilk kez yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak görüleceği bildirildi. Bilim insanları ise 70 yıl aradan sonra insanlığın göreceği en yakın ay görüntüsü olacağını belirtti.

Süper Ay ne zaman

NE ZAMAN GÖRÜLECEK?

Herkesin heyecanla beklediği Süper Ay, 14 Kasım'ı 15 Kasım'a bağlayan gece TSİ 4.30 sıralarında en net şekilde gözlemlenebilecek. Bu saat geldiğinde Güneş ve Ay tam hizalı olacak. Bundan iki saat önce yani 2.30 sıralarında ise Ay Dünya'ya en yakın noktaya gelecek ve aradaki uzalık 356.500 kilometreye kadar düşecek.

Bu eşsiz doğa olayına saatler kala Van'da gece saatlerinde ayın etrafında oluşan halka hali çıplak gözle görülebildi. Ayı halka içine alan görüntü atmosferin üst katmanlarında gökyüzünü kaplayan ve buz kristali yapısındaki bulutların ışığı kırarak ayın etrafında ışık hüzmesi oluşturması sonucu ortaya çıkıyor.

Süper Ay

SÜPER AY'IN ETKİLERİ

Bu gece saatlerinden itibaren çıplak gözle görebileceğimiz Süper Ay'ın jeolojik etkilerinin yanı sıra özellikle kadınlar üzerinde etkili olacağı belirtiliyor. Buna göre; kadınların bu dönemde daha duygusal oldukları ve çabuk ağladıkları söyleniyor. Dolunayla birlikte kadınlarda baş ağrıları artıyor ve daha stresli hale geliyorlar. Öte yandan kadınların dolunay sırasında adet görme düzenlerinin bozulabileceği de söyleniyor. Cinsellik konusunda ise Östrojen oranında artış olacağından cinsel arzuların daha da artacağı ve odaklanma noktasında ciddi konsantrasyon olacağı da belirtiliyor.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×