Bu haber kez okundu.

Utangaç çocuklara özgüven kazandırmanın 14 yolu

Çocuklarında özgüven eksikliği olan aileler zaman zaman zor durumda kalabiliyor. Bazı çocuklar başlarına gelen her olaydan şikayetçi olurken bazıları ise insanların arasına karışıp sosyalleşmek için zorluk çekebiliyorlar. Peki çekingen çocuklara özgüven kazandırmanın yolları neler?

İşte çekingen çocuğunuza özgüven kazandırmak için izleyeceğiniz 14 yol.

1- Çocuğunuzun gelişimine göre ihtiyaçlarını karşılayın.

2- Çocuğunuzun endişelerini ve korkularını, onunla konuşarak anlamaya çalışın. Kesinlikle davranışlarından dolayı onu yargılamayın ve asla ayıplamayın.

3- Çocuğunuzun empati geliştirmesine yardımcı olun. Ona empati nasıl yapılır mutlaka öğretin.

4- Çocuklar için en güzel örnek aileleridir. Bu nedenle sosyal beceriler konusunda ona model olun. Sosyalleşme konusunda örnek tavırlar sergileyerek kafasında insanlarla nasıl iletişim kurulacağı konusunda fikir oluşmasına yardımcı olun.

5- Çocuğunuza, yetişkinler ve diğer çocuklar ile nasıl iletişim kurabileceği konusunda yardımcı olun. Ona göz teması nasıl kurulur, insanlara gülümsemek ve el sıkışma gibi konuları öğretin.

6- Çocuğunuzun yeni arkadaşlar edinmesine yardımcı olun. Bunun için kreş veya anaokuluna gönderebilirsiniz. Eğitimde sosyalleşmek onun için daha kolay olacaktır.

7- Diğer çocuklarla nasıl iletişim kuracağını öğretin. Bunun için rol yapma oyunları oynayabilirsiniz.

8- Çocuğunuza sosyal beceriler ve arkadaşlık kurma konusunda nasıl eğitim vereceğinizi bilmiyorsanız, ona bu konuda yazılan kitapları okuyabilirsiniz.

9- Toplum içerisinde çocuğunuzun çekingenliğinden bahsetmeyin. Onun hakkında birisine ''çocuğum utangaçtır'' dediğinizde özgüvenini yerle bir edebilirsiniz. Bu nedenle çocuğunuz hakkında konuşurken dikkatli olmalısınız.

10- Çocuğunuza kendi ihtiyaçlarını ifade etmesi için fırsat sağlamalısınız. Ayrıca sosyal ortamlarda bulunması ve insanlarla iletişim kurması konusunda ise cesaret vermelisiniz.

11- Çocuğunuza korkularıyla nasıl başa çıkacağını ve herşeyden korkmaması gerektiğini mutlaka anlatın. Neyin doğru neyin yanlış olduğuna kendisinin karar verebilmesi için kendi korkularından kurtulmasına yardımcı olun.

12- Herkesin içerisinde konuşması ya da iletişimi başlatan ilk kişi olması için onu zorlamayın. Vakti geldiğinde çevresindeki insanlara bakarak kendi kendine iletişim kurmayı öğrenecektir. Bu nedenle bunları yapmadan da onun ne kadar değerli olduğunu hissettirin.

13- Çocuğunuzun özgürlüklerini kısıtlamayın. Zaman zaman onu kendi başına bırakarak, canının ne isterse yapması konusunda serbest bırakın. Yani bir anlamda ona bağımsızlığını verin.

14- Çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirmek, çekingenliğini en aza indirmek ve özgüvenini tam anlamıyla sağlamak için akranlarıyla veya sizinle çeşitli oyunlar oynamasına izin verin. Bu oyunlar çocuğunuzu; bağımsızlık, iletişim ve empati becerileri, arkadaşlık kurma becerileri, takım çalışması, analitik düşünme ve özgüven konularında daha da başarılı hale getirecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×