Bu haber kez okundu.

Yeni kimlik ücreti ne kadar ? Yeni Çipli Kimlik Kartı Çıkarma

Yeni kimlik ücreti 2017 ne kadar? Eski kimlikleri çipli kimlik ile değiştirme ücreti 16 lira olarak belirlendi. Yeni kimlik kartları için başvuru 2 Ocak 2017 tarihinde başlayacak. Hatay Valiliği'nden yapılan açıklamada vatandaşların 1 Ocak'tan itibaren yeni kimlik çıkartma başvurusu yapabileceklerini ve çıkartma işlemi için sadece 16 TL ödeyecekleri duyuruldu. Eski nüfus cüzdanlarını dağıtımı yapılacak yeni kimlikler ile değiştirmek isteyen kişiler başvuruları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden veya Alo 199 hattını arayarak yapabilecekler.

YENİ KİMLİK KARTI ÇIKARMA İÇİN NELER GEREKLİ?

Çipli kimlik kartı başvurusu yapmak için öncelikle bulunduğunuz ildeki nüfus müdürlüğünden randevu almanız gerekir. Size verilen tarih ve saatte yanınıza başvuru için gerekli olan belgeler arasındaki eski nüfus cüzdanı veya tanıtıcı kimlik belgesi ve son 6 ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğrafı da alarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Yeni kimlik başvurusu esnasında avuç ve parmak izi taraması yapılacak. Tüm bilgileriniz görevli tarafından başvuru merkezine gönderilerek doğruluğu kontrol edilecek. Kontrol işlemlerinin değerlendirilmesi sonrasında ise başvuru onaylanır onaylanmaz yeni kimliğinizi alabileceksiniz. Yeni kimlikler başvuru esnasında verilen adrese PTT kargo ile teslim edilecek.

Yeni kimlik kartı avantajları

ÇİPLİ KİMLİK KARTI AVANTAJLARI

1 Ocak'tan itibaren tüm Türkiye'de dağıtımı başlayacak olan yeni çipli kimlik kartı projesi ne getirecek merak konusu. Özellikle dolandırıcılık ve sahtecilik suçlarının önüne geçmesi hedeflenen yeni kimlikler vatandaşı ehliyet, nüfus cüzdanı ve sağlık karnesi gibi resmi evrakları ayrı ayrı taşımaktan kurtaracak. Yani tüm bunlar tek bir kart üzerinde yer alacak. Tek kart ile tüm kamu kurumlarından hizmet alınmasını sağlayacak. Kamu kurumlarındaki bekleme süresi kısalarak işlemler daha hızlı yapılabilecek. Hak etmeyen kişilerin başkasının adıyla hizmet alması önlenecek. Mevzuata ve kanunlara aykırı işlem yapılmasının önüne geçilecek. Ayrıca reçete, sağlık raporu ve sağlık karnesi yolsuzlukları yeni kimlikler sayesinde son bulacak.

Lale CANARAS

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×