Bu haber kez okundu.

Zeynel Bey Türbesi neden taşındı nereye taşındı ?

Batman'ın Hasanakeyf İlçesi'nde bulunan 550 yıllık Zeynel bey Türbesi'nin yeni yerine taşınması işlemler başladı.Peki Zeynelbey Türbesi neden taşınıyor yeni yeri nerede ? Zeynelbey Türbesi taşınma sebebi ne detaylar abchaber.com'da.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Zeynelbey Türbenin 1100 Tonluk türbenin taşınması ile ilgili konuşan , "180 metre kaldı. Cuma namazından önce yeni yerine getirilmiş olacak" dedi.

Hasankeyf ilçesinde inşa edilen Ilısu Barajı'nın tamamlanmasıyla su  altında kalacak yaklaşık 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin yeni yerine taşıma  işleminde, 8 adet "Kendinden Tahrikli Modüler Taşıyıcı" tekniği (SPMT) kullanılıyor. Türbenin taşınma işlemi yaklaşık olarak 5 saatte tamamlanması bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzecilik Genel Müdürü  Yalçın Kurt açıklammalarda bulundu; Kurt yağtığı açıklamalarda; "Ilısu Barajı nedeniyle su altında kalacak Zeynel Bey Türbesi'nin  taşınması için kurumun gece gündüz çalıştığını anlatan Kurt, bir çok ilgilinin  yer aldığı bir teknik heyetin bu çalışmanın içinde yer aldığını söyledi. Adeta bir  pırlanta kıymetinde olan bu eserin bütüncül olarak taşınması bizim hedefimizdi.  Biz Türk insanımıza, mimarımıza, arkeologlarımıza, sanat tarihçimize güveniyoruz.  'Bu yola da çıktık, dönüş yok' dedik. Başarıyla bu taşıma işlemi  gerçekleşecektir. Türkiye'de bir ilktir. Dünyada da bu tür anıt eserler arasında  çok önemli yeri olan bir taşıma olacaktır."

TÜRKİYE İLK DEFA UYGULANACAK

Türkiye'de ilk defa uygulanacak proje ile 2 kilometre taşınarak Ilısu Baraj Göl alanından ."Kendinden Tahrikli Modüler Taşıyıcı" tekniği ile yeni yerine yerleştirilecek.Taşıma esnasında kullanılacak ek düzenekle birlikte bin 150 ton ağırlığındaki türbe, Kendinden Tahrikli Modüler Taşıyıcı (SPMT) sistemi ile taşınacak. Geçen ay sonunda yüzde 40 daha fazla ağırlıkla taşıma yolunun testini yapan ekipler, bir sıkıntıya rastlamadı.TAHRİKLİ MODÜLER TAŞIYICI NEDİR?

"Zeynel Bey Türbesi bugün taşınacak"

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde, Ilısu Barajı ve HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları kapsamında uygulanacak proje ile bin 100 tonluk tarihi Zeynel Bey Türbesi'nin iki kilometre taşınarak Ilısu Baraj Göl alanından çıkarılacağını bildiren Eroğlu, taşıma işleminin yarın gerçekleştirileceğini söyledi.

Eroğlu, Ilısu Barajı'nın inşa edildiği bölgede arkeolojik kazı çalışmaları yaparak tarihi değerleri tespit ettiklerini, bunların korunması için projeler geliştirdiklerini anlattı. Bakan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Bin 100 ton ağırlığındaki Zeynel Bey Türbesi'ni taşımak için dünyanın en ileri teknolojilerini kullandık. Bu, dünyada bir ilk olacaktır. Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin açık göstergesidir. Bunun için hem teknolojimiz hem gücümüz hem de bütün tarihi eserlerimizi koruyacak şevk ve heyecanımız var."

Zeynel Bey Türbesi'nin taşınacağı güzergaha, ağırlığa dayanabilecek yeni yol yapıldığını bildiren Eroğlu, türbenin, 90 tekerlekli, yerli yapımı, özel donanımlı araçla taşınacağına işaret etti.

Eroğlu, söz konusu aracın aynı ölçüde ağırlıkla denendiğini ve başarılı sonuç alındığını belirtti.

Zeynel Bey Türbesi'nin taşınmasının bütün dünyanın dikkatini çekeceğini aktaran Eroğlu, türbenin taşınma sürecini canlı yayınla takip edeceğini söyledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×