Bu haber kez okundu.

TÜBA 2016 Akademi Ödülleri’ni kazananlar açıklandı
TÜBA Akademi Ödülleri bu yıl; Sosyal ve Beşeri Bilimler, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ve Fen ve Mühendislik Bilimleri olmak üzere üç farklı kategoride sahiplerine verildi. Kazananlar ödüllerini Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenecek olan törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden alacaklar. İşte 2016 TÜBA Akademi Ödülleri kazananları...

Prof. Dr. Şerif Mardin

Sosyal ve Beşeri Bilimler Akademi Ödülü Sahibi: Prof. Dr. Şerif Mardin

1927 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Mardin, 1948'de Stanford Üniversitesi'nde lisans öğrenimini tamamladı. John Hopkins Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans, Stanford Üniversitesi’nde ise Siyaset Bilimi alanında doktorasını yaptı. 2011’de Sabancı Üniversitesi’nden emekli olan Mardin, halen İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde ders veriyor.

Prof. Dr. Marie Claire King

Sağlık ve Yaşam Bilimleri Akademi Ödülü Sahibi: Prof. Dr. Mary-Claire King

1946 yılında doğmuştur. 
Washington Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Amerikan Kanser Cemiyeti Genetik ve Tıp profesörü King, Carleton Üniversitesi’nden mezun oldu ve doktorasını Kaliforniya, Berkeley Üniversitesi’nde yaptı. İnsan genetiği ve tıp alanına önemli katkıları bulunan King, kalıtsal meme kanserine neden olan BRCA1 gen lokusunu keşfetti. King, çalışmalarını 1952’den beri Washington Üniversitesi’nde sürdürüyor.

Prof. Dr. Omar M. Yaghi

Fen ve Mühendislik Bilimleri Akademi Ödülü Sahibi: Prof. Dr. Omar M. Yaghi

1965 yılında Ürdün'ün başketin Amman'da dünyaya geldi. Omar M. Yaghi, Hudson Valley Community College’de orta öğrenimini tamamladıktan sonra, University of Illinois Urbana-Champaign’de Kimya Bölümü’nden 20 yaşında mezun oldu ve aynı üniversitede Prof. Walter G. Klemperer yanında yaptığı çalışmalarla 1990 yılında 25 yaşındayken doktor unvanını aldı. Prof. Yaghi, 2012 yılından beri Neeltje Tretter Kimya profesörü olarak University of California, Berkeley’de görev yapıyor.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×