Bu haber kez okundu.

Irak İçişleri Bakanı Kerkük’te

Irak güçlerinin Kerkük şehrinde kontrolü sağlamasında sonra Irak İçişleri Bakanı Kasım Ağracı kente gelerek vilayet binasında bir basın toplantısı yaptı.

Yaklaşık 1 saat süren basın toplantısına Kerkük, Kürdistan Vatan Birliği Partisi’nden Irak Parlamentosunda milletvekili olan Ripvar Muhammed, Kerkük Arap grubundan Irak Meclisi üyesi Halid Mefreji ve Kerkük Türkmen temsilci Irak Meclis üyesi Tahsin Kaya katıldı. Toplantıda, ülkenin genelinde Irak merkezi hükumetinin güvenliği sağlamasının önemi vurgulandı. İçişleri Bakanı Kasım Ağraç, "Burada güvenlik meselesini görüştük. Herkesin Irak Anayasasına ve yüksek dini mercilere uyması gerektiğini söyledik” dedi

Kasım Kasım al-Araji, Irak’ın kalbi olan Kerkük’ü ziyaret etmekten gurur duyduklarını, Kerkük’ün bütün oluşumları içinde barındıran bir bölge olduğunu söyleyerek Kerkük’nün Mini bir Irak olduğunu söyledi. Kasım Ağraç, Kerkük’de hayatın normal akışının devam ettiğini gördüğünü söyledi. Ağraç, mahalli hükumet, ve bazı meclis üyeleri ve polisi teşkilatı başkanı ile görüştüklerini belirterek şehri terk eden bütün Kürt ailelere geri dönme mesajı gönderdiklerini söyledi. Kasım Ağraç "Arap, Kürt, Türkmen sizin hepinize acil ihtiyacımız var" dedi.

Türkmen cemaati temsilcisinin Kerkük Mahalli Meclis Üyesi Tahsin Kaya İçişleri Bakanı Kasım al Ağraç’ın Kerküke gelişinden mutlu olduklarını, Türkmenlerin Irak’ın birliğinden yana olduğunu, Kerkük’de Kürt, Arap Türkmen herkesin kardeş ve dost olduğunu söyledi.

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×