Bu haber kez okundu.

Merkel: “Türkiye’yi konuşacağız"

Brüksel’de Avrupa Birliği ülkeleri liderlerinin bir araya geldiği toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Türkiye’yi konuşacağız" dedi.

Avrupa Birliği üye ülkelerin liderleri Brüksel’de bir araya geldi. Toplantıda ticaret, göç, Kuzey Kore, Türkiye, dijital vergicilik, savunma ve güvelik, Brexit konuları ele alınıyor. Avrupa Birliği üye ülkelerin liderleri yaşanan son gelişmeleri ele almak üzere Belçika’nın Başkenti Brüksel’de bir araya geliyor. Toplantıda ticaret, göç, Kuzey Kore, Türkiye, dijital vergicilik, savunma ve güvelik, Brexit konuları ele alınıyor.

Toplantı öncesinde basın mensuplarına kısa değerlendirme yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Avrupa Konseyinde birlik mesajları verilecek” dedi.

MERKEL: "TÜRKİYE’Yİ KONUŞACAĞIZ"

Basın mensuplarına açıklamada bulunan Angela Merkel, “Türkiye’yi konuşacağız. Bu konunun iki nedenle gündeme alınmasını istiyorum. Birincisi, demokratik değerlerimiz ve Türkiye’deki gelişmeler oldukça negatif. Sadece Almanların tutuklanması noktasında değil, Türkiye’de hukukun üstünlüğü kötü yönde ilerliyor” dedi.

Yaşanan gelişmeler noktasında kaygılı olduğunu kaydeden kaygılı olduğunu kaydeden Merkel, “Üyelik öncesi fonların azaltılması için baskı yapacağım. Avrupa Birliği’nin bu konuda aynı fikirde olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin mülteciler konusunda çok iyi iş yaptığı söylemeliyim. AB-Türkiye anlaşması kapsamında yükümlülüklerimiz var. Taahhüt ettiğimiz 3 milyar euroya ek olarak önümüzdeki yıllarda 3 milyar Euro vermeye söz verdik. Bu szümüzün arkasında durmamız gerek. Bu yardım zor şartlarda yaşayan sığınmacılara yardım amaçlı verildi” diye konuştu.

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise “Pazartesi günü Kuzey Kore’ye yaptırımların arttırılmasını kabul ettik. Bunun, barışçıl müzakereler sağlamasını umuyoruz” dedi.

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×