Bu haber kez okundu.

Bekar çalışana, Torba Yasa'dan 7500 TL destek çıktı! İşte şartlar...

Malum hayat şartları zor. Günümüz koşullarında evlenmenin maddi boyutu iyimser bir yaklaşımla 50 bin TL'yi buluyor. Hal böyle olunca borçlanmadan evlenmek hayal oluyor. Resmi Gazete'de yayımlanan Torba Yasayla çalışma hayatına yeni başlayan ama evli olmayanlar vatandaşlar için çeyiz hesabı desteğinde değişikliğe gidildi. Buna göre bekar çalışanlara çeyiz hesabından devlet teşviki yüzde 25'e yükseltildi. Ayrıca en yüksek devlet katkısı da 7 bin 500 liraya kadar çıkabilecek.

Sadece 35 bin Kişi Başvurdu

Bilindiği üzere çeyiz hesabı, 2016 yılında uygulamaya konulmuştu. Amaç, çalışma hayatına başlayan ama evli olmayanların, maaşlarından kesintiler yapılarak birikim yapmalarını sağlamaktı. Başlangıçta birikim tutarının yüzde 20'si kadar devlet desteği veriliyordu. Ayrıca bu destek en fazla 5 bin TL'ye yükselebiliyordu. Belkide yüzbinlerce kişinin başvuracağı tahmin edilirken, iki yılda sadece 35 bin kişi bu uygulamaya başvurdu ve yaklaşık 25 milyon lira birikim elde edildi.

Devlet Katkısı Yüzde 20'den Yüzde 25'e Çıkarıldı

Hal böyle olunca devlet uygulamada düzenlemeye gitti. Geçtiğimiz günlerde yasalaşan Torba Kanun taasarısında devlet desteği yüzde 20'den yüzde 25'e, en yüksek katkı miktarı da 5 bin TL'den 7 bin 500 TL'ye çıkarıldı.

Çeyiz Hesabından Kimler Nasıl Yararlanabilir?

Çeyiz hesabından yararlanmak için –daha doğrusu devlet desteğinden yararlanmak için- 24 yaşını doldurmamış ve evlenmemiş olmak gerekiyor. Mevduat ve katılım bankalarından TL cinsinden çeyiz hesabı açtırılıyor ve hesaba aylık en az 125, en fazla da 1.250 lira yatırılıyor. Çeyiz hesabı açtıran, başta, bir kereliğine toplu para da yatırabilir. Bugün için de bu rakam, 18 bin lira. Bu ne sağlar? Devlet desteğinden daha fazla yararlanma imkanı sunar. Hesap açıldıktan sonra 3 yıl düzenli olarak aylık katkı tutarlarının yatırılması gerekiyor. Bu 3 yıl içinde de kişinin aylık yatırdığı paralar bankalar tarafından değerlendiriliyor, böylece birikim artıyor.

Çeyiz Hesabındaki Paralar Nasıl Kullanılacak?

Kişinin kendi yatırdıklarında bir sorun yok, istendiği zaman birikimi ile birlikte çekilebilir. Ancak devlet katkısından yararlanmanın belli şartları var. Öncelikle 3 yıl sistemde kalınması şart. 36-47 ay arası para yatıranlar devlet katkısının yüzde 10’una hak kazanıyor. 48 ila 59 ay para yatıranlar devlet katkısının yüzde 15’ini; 60 ay ve üzeri para yatıranlar yüzde 20’sine hak kazanıyor. Devlet desteğinin tamamından yararlanmak için de ödemelerin düzenli olması ve 27 yaşından önce evlenilmesi gerekiyor. Evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde bankaya başvurulduğunda banka, çeyiz hesabındaki hem birikiminizi hem de devlet katkısını ödüyor. 27 yaşını kaçırdınız mı, devlet desteğinden yararlanamıyorsunuz.

Çeyiz Hesabı Açtırmayı Düşünenlere Tavsiyeler

Devlet katkısının en üst limiti olan 7 bin 500 liradan yararlanmak için çeyiz hesabına toplam 30 bin lira yatırmanız gerekiyor. Bunu 3 yılda da yatırabilirsiniz, 5 yılda da ya da daha uzun sürede. Ama şu kadarını söyleyeyim, 22 yaşında çeyiz hesabı açtırırsanız, aylık 500 lira düzenli yatırırsanız; 27 yaşına geldiğinizde hesabınızda 30 bin lira birikiminiz olur ve devlet de size 7 bin 500 lira katkı yapar. Böylece 37 bin 500 liralık bir birikime ulaşmış olursunuz. İkincisi, evlenecek olan kişiler ayrı ayrı hesap açtırabilirler. Deminki örnekten yola çıkarak, evlenecek olanlar ayrı ayrı hesap açtırıp, 5 yıl boyunca katkı yaparlar ve her ay da 500’e lira yatırırlarsa; 27 yaşına geldiklerinde kendi birikimleri ve devlet katkısı ile birlikte 75 bin lira para alabilirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×