Bu haber kez okundu.

Ferrero, Türkiye'yi uyardı; "fındıkları ağaçlarını sökmeyin"

İtalyan çikolata devi Ferrero, Ankara'da üst düzey yöneticilerinin de katıldığı bir sohbet toplantısı düzenledi. Toplantıya Ferrero Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Aldo Kaslowski ve Ferrero Fındık Genel Müdürü DStefano Gigliasso da katıldı.

Türkiye'nin en büyük fındık ihracatçısı olan Oltan Gıda'yı 2014 yılında satın alan Ferrero'nun Türkiye Yöentim Kurulu Başkanı Aldo Kaslowski yaptığı konuşmada, 2017'yi 1 milyar ciro ile kapattıklarının altını çizerek, "Bunun 700 milyon doları ihracattan geldi." dedi.

"Türkiye'de fındık ağaçları sökülmemeli"

Sohbette söz alan Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gagliasso ise, Türkiye'de fındık ağaçlarının sökülmesinin doğru olmadığını avunarak, "Karadeniz boyunca örnek bahçeler oluşturduk. fındıktaki verimi ve kaliteyi küçük dokunuşlarla artırdık." açıklamasında bulundu.

"Kaliteli fındık pahalı satılıyor"

Stefano Gagliasso, ayrıca, 2017’de ihracat artarken, ihracat birim fiyatının 2016’ya göre yüzde 20 azalışla kilo başına 6.9 dolara gerilediğinin hatırlatılması üzerine, bu durumun ana nedeninin üretim miktarı olduğunu söyleyerek, "Gelecekte de dalgalanma devam edecek. Ancak esas unsur kaliteli ürün. Şu anda 2018 için kaliteli fındık yüzde 15 dolayında daha pahalı satılıyor. Buna karşılık kalitesiz fındığın fiyatları düşse de satılmama ihtimali var.” ifadelerini kullandı.

"Türkiye'de fındık bahçeleri küçük, ağaçlar yaşlı"

Gagliasso, Türkiye’nin fındıktaki temel sorununun bahçelerin küçük, ağaçların yaşlı olması ve iyi tarım uygulamalarının eksikliğinden kaynaklandığını anlattı. Şile, ABD Oregon gibi yeni fındık üretimi yapılan yerlerde hektar başına 2.5-3 ton, İtalya’da 1.8-2 ton fındık elde edilirken Türkiye’de bu miktarın ortalama 1 ton olduğuna dikkat çekti. Gagliasso, Ferrero’nun desteklediği model fındık bahçelerinde, küçük müdahalelerle verimi yaklaşık yüzde 30 artışla 1.3 tona çıkardıklarını aktardı.

"Fındıktan vazgeçilmemeli, kaliteye önem vermeli"

Fındık ağaçlarının sökülmesi yerine ağaçların gençleştirilerek, sulama, gübreleme ve ilaçlamada modern tekniklerin kullanılması gereğine dikkat çeken Gagliasso, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fındıktan vazgeçilmemeli. Bunun yerine kaliteye önem veren çözümler üretilebilmeli. Yaklaşık 450 bin fındık üreticisi var. Yıllık üretim 600-650 bin ton dolayında. Neredeyse üretici başına 1 ton. Burada esas sorun ölçeğin küçük olması. 70 yaşında fındık ağaçları var. Oysa fındığın ömrü ortalama 25-30 yıl. Daha çok kazanmanın yolu daha kaliteli üretimden geçiyor. Biz model bahçelerde hem verimin, hem kalitenin artırılabileceğini gösterdik. Uygulamaların bir kısmı maliyet barındırmayan zirai uygulamalar, bir kısmı da cüzi yatırım isteyen mekanik uygulamalar. Bu sayede hektarda ortalama verim 1.3 tona çıkarken, üreticinin kazancı da yüzde 12 ila yüzde 15 oranında arttı.”

"Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi doğru"

Dünyanın en büyük 3. çikolata üreticisi olan Ferrero’den şeker fabrikalarının özelleştirilmesine destek geldi. Nutella ve Kinder süt dilimi gibi ürünleriyle piyasada yer alan Ferrero’nun Türkiye Genel Müdürü Azmi Gümüşlüoğlu şeker fabrikalarıyla ilgili adımın olumlu olduğunu belirterek, “Şeker piyasasının dünya ticaretiyle entegre olabilmesi, rekabetçi olabilmesi açısından Türk şekerini başka bir boyuta taşıyacak” dedi. 

"Dünyada üçüncüyüz"

Gümüşlüoğlu, “Şu ana kadar kapalı koruma duvarları içerisinde olan bir şeker sektörümüz vardı. Geldiğimiz nokta şekerin dünya rekabeti gerçekleştirebileceğine işaret ediyor” dedi. Ferrero Türkiye Genel Müdürü Azmi Gümüşlüoğlu ve Ferrero Fındık  Genel Müdürü Stefano Gagliasso bir grup gazeteciyle bir araya gelerek, soruları yanıtladı. Gümüşlüoğlu, 450 milyar dolarlık tatlı atıştırmalık pazarında 3. sırada olduklarını belirterek, Türkiye’de 2013 yılından beri Manisa’da bulunan fabrikalarında üretim yaptıklarını anımsattı. 

"Türkiye'de 7 tane fındık işleme fabrikamız var"

Gümüşlüoğlu, bu fabrikada 2017 yılında yaptıkları yatırımlarla üretim kapasitesini 60 bin tona çıkardıklarını ifade ederek, “Geçtiğimiz yıl ikinci hattı devreye aldık. Çikolata hammaddesini oluşturmak için yatırım yapıyoruz. Biz senelik olarak 60 milyon liralık bir yatırım yapacağız” dedi. Gümüşlüoğlu, şirketin Türkiye’de 7 fabrikasının olduğunu belirterek, “Manisa dışında 6 tane fındık işleme fabrikası var. Çalışan sayımız bin 650” diye konuştu. 

"Türkiye'ye birkaç tane daha Ferrero lazım"

“Türkiye’nin birkaç tane daha Ferrero’ya ihtiyacı var” diyen Stefano Gagliasso da, Türk fındığının tanıtımına önemli bir rol üstlendiklerini söyledi. Türkiye ve dünya pazarında büyüyebilmek için gerektiğinde şirket alımları yapmak gerektiğini belirten Gagliasso, “Fırsatlar doğdukça değerlendiririz” diye konuştu.

"5 yılda 50 bin çiftçiye ulaştık"

Stefao Gagliasso, Türkiye’de geliştirdikleri ‘Değerli Tarım Projesi’yle birçok fındık üreticisine eğitim verdiklerini belirterek, “5 yılda 35 bin çiftçiye ulaştık. Sahada 110 çalışanımız bulunuyor” ifadelerini kullandı. 
verimlilik %30 arttı Değerli tarım uygulamalarını kullanan çiftçilerin verimliliklerinde yüzde 30’a ve kârlılıklarında yüzde 66’a kadar artış gördüklerini söyleyen Gagliasso, “En önemlisi, ortaya çok yüksek kalitede fındık mahsulü çıktı. 5 yılda 50 bin çiftçiye daha ulaşmayı öngörüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×