Bu haber kez okundu.

İşte İstanbul'un sürücüsüz yeni aracı... Sokaklarda görmeye hazır olun

İstanbul sokaklarında sürücüsüz araç görmeye hazır olun. "Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 18" törenle açıldı. Törende İETT'nin sürücüsüz aracı da İstanbullulara tanıtıldı.

İstanbul'daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'ndeki açılış törenine, Bilin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve İspanya eski Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero da katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Bakan Faruk Özlü, akıllı şehirlerin aynı zamanda dijital dönüşümün önemli bir parçası olduğunu belirterek, "Akıllı şehirler kavramının yanına, dijital kentler gerçeğini de koymak durumundayız. Çünkü günümüzde sadece teknolojiler ve makineler değil, şehirler de dijitalleşiyor." açıklamasında bulundu.

Faruk Özlü konuşmasına şöyle devam etti:

"Akıllı şehirleri,  ülkemizin dijital dönüşüm yol haritasının önemli bir parçası olarak görüyoruz. Bilim Merkezi, Teknoloji Üssü, İleri Sanayi Ülkesi Türkiye hedefimiz için akıllı ve dijital şehir uygulamalarını, bir kaldıraç olarak değerlendiriyoruz. Türkiye, kadim bir medeniyete ve köklü bir şehirleşme geleneğine sahiptir. Bütün şehirlerimiz; kimliklerini tarihimizden, kültürümüzden, sanatımızdan ve geleneklerimizden almaktadırlar. Türkiye'nin hangi şehrine giderseniz gidin binlerce yıllık tarihin ve medeniyetin izlerini görürsünüz. Bizler şehirlerimizi korumaya ve medeniyet ışığımız altında inşa ve ihya etmeye kararlıyız. Bunu yaparken modernliğin getirdiği kavramlara da kucak açacağız. 81 ilimizde ve 921 ilçemizde akıllı şehir uygulamalarını, vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Bakan Özlü ve açılışa katılanlar, kongrenin açılış kurdelesini kesti.

Kurdele kesiminin ardından Bakan Özlü, Zapatero, Vali Şahin ve Mevlüt Uysal, İETT tarafından yapılan elektrikli, sürücüsüz dönüştürülen nostaljik tramvayda incelemelerde bulundu ve araçla kısa bir tur attı.

Başkan Uysal: "Tesla ile yarışmıyoruz"

Uysal, araçla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, "Geçmişte Beyoğlu nostalji tramvayı olarak kullanılan aracı bir ekip elektrikli araç haline dönüştürdü. Elektrikli araç çalışması yapılırken büyükşehir belediyesi olarak Tesla ile yarışma gibi bir hedefimiz yok. Ama belediyemiz adına önemli bir konu." dedi.

"Toplu taşıma araçlarını elektrikli hale dönüştürmek için önemli bir adım"

Elektrikli araç denildiğinde akıllara sadece binek araçların gelmemesi gerektiğini söyleyen Mevlüt Uysal, "Toplu taşıma araçları da elektrik araçlar konusunda önemli bir yere sahip olmalı. Toplu taşıma araçları her şehrin vazgeçilmez araçlarından. Muhakkak metro bu konuda bir çözüm olabilir ancak her halükarda şehirlerde toplu taşıma aracı olacaksa bu konuda İETT Genel Müdürlüğümüz toplu taşıma araçlarını elektrikli hale dönüştürmesi adına önemli bir adım." açıklamasında bulundu.

"Elektrikli ve sürücüsüz araçları yaygınlaştırmak istiyoruz"

Amaçlarının elektrikli ve sürücüsüz araçları yaygınlaştırmak olduğunu dile getiren Uysal, "Üniversite, özel sektör ve kamunun iş birliğini yapıp önümüzdeki dönemde, kısa bir sürede İETT'mizin bazı bölümlerinde elektrikli, aynı zamanda sürücüsüz araçlarımızın faaliyet gösterdiği bir İstanbul özlüyoruz. Amacımız bu belediye olarak her birimimiz kendi bünyesinde yeni çözümler konusunda ciddi çalışmaları var" ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×