Bu haber kez okundu.

Merkez Bankası faiz oranlarını açıkladı. Faiz Oranları Değişti mi ?

Herkes tarafından merakla beklenen faiz oranları açıklandı. Merkez Bankası tarafından yapılan  Para Politikası Kurulu toplantısı sonucunda faizler sabit tutularak değişiklik yapılmadı. 

Banka beklendiği gibi politika faizini değiştirmeyerek yüzde 24'te tuttu. 

Merkez Bankası, 14 Eylül 2018'deki toplantısından bu yana faizde değişikliğe gitmedi. Bu haber ile birlikte dolarda düşüş yaşandı

"CARİ DENGEDEKİ İYİLŞEME EĞİLİMİNİN SÜRMESİ BEKLENMEKTEDİR"

Toplantı sonucu Kuruldan yapılan açıklamalar şöyle: 

"Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

"PARASAL SIKIŞTIRMANIN ETKİLERİ ENFLASYINDAKİ DÜŞÜŞÜ DESTEKLEMEKTEDİR"

Açıklamalar şöyle devam etti ; İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte Kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

"ENFLASYON GÖRÜNÜMÜNÜ ETKİLEYEN UNSURLARDAKİ GELİŞMELERİ YAKINDAN İZLENECEK"

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

Naz TÜRKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×