Bu haber kez okundu.

Şaşırtan gelişme... Benzinde ve motorinde indirime gidiliyor

Akaryakıt fiyatlarında beklenmedik bir gelişme yaşandı. Hem benzinin hem de motorinin litre fiyatında bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere indirime gidildi. İşte yeni fiyatlar...

Akaryakıt fiyatlarında sürpriz bir gelişme yaşandı. Doların her geçen gün arttığı bir ortamda, herkes akaryakıt fiyatlarının ne zaman ve ne kadar artacağını tartışırken, zam değil indirim geldi.

EPDK devreye girdi

Aslında döviz kurlarındaki sürekli artışın bu geceden itibaren benzinin litre fiyatına 17 kuruşluk zam olarak yansıması bekleniyordu. Ancak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) devreye girdi.

İndirim bayilerin kar oranından

EPDK'nin devreye girmesiyle, akaryakıt fiyatlarına zam değil indirim geldi. Yapılan indirim, dağıtım bayilerinin ve dağıtıcıların kar oranları üzerinden yapıldı. Bu bağlamda litre başı ortalama 55 kuruşluk kar üzerinden benzinde 2ile 5 kuruş, motorinde ise 5ile10 kuruş arasında indirime gidildi.

Aytemiz'de ve Opet'te indirim belli oldu

Söz konusu indirimler firma ve il bazında farklılıklar gösterebilecek. İndirim Aytemiz petrolde benzine 5 kuruş motorine ise 6 kuruş olarak yansırken, Opet'te ise Motorin Eco'da 7, Motorin Ultra'da 10 ve benzinde ise 2 kuruş olarak yansıdı.

Otogaza 18 kuruş zam durdurulmuştu

Ayrıca geçtiğimiz günlerde otogaza da 18 kuruşluk bir zam gündemdeydi. Fakat planlanan bu artış istasyonlara yansımadan durdurulmuştu.

Üst üste zam yapılmıştı

Bilindiği gibi daha önce dövizdeki yükselmeler nedeniyle akaryakıt fiyatlarında üst üste artışlar meydana gelmişti. Motorine en son 22 Mart'ta 17 kuruş zam yapılırken, benzine ise, 20 Mart'ta 15 kuruş, 26 Mart'ta ise 12 kuruş olmak üzere üst üste zam yapılmıştı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×