Bu haber kez okundu.

Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi detayları belli oldu

Konut almak isteyenlere iyi haber Ziraat Bankası'ndan geldi. Ziraat Bankası, Enflasyona Endeksli Konut Kredisi detaylarını açıkladı. Konut kredi faizlerinin yüksek olduğu bu dönemde, ev sahibi olma hayalini kuranların merakla beklediği Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi detayları neler? Nasıl başvurulur? İşte detaylar...

Ziraat Bankası, bugün itibariyle konut sahibi olmak isteyen müşterilerine avantaj sağlayacak “Enflasyona Endeksli Konut Kredisi” detaylarını paylaştı. söz konusu krediyle vatandaşların mevcut konut ihtiyaçlarını daha fazla ötelemeden, istedikleri zamanda ve en uygun maliyetle ev sahibi olmaları hedefleniyor.

Konuyla ilgili Ziraat Bankası'ndan açıklamada geldi. Yapılan açıklamada, Enflasyona Endeksli Konut Kredisi'nin özellikle gelecek dönemde faiz oranlarının düşmesini bekleyen müşterilerin konut kredisi taleplerini karşılamak için hazırlandığı vurgulandı. Faiz oranının ise Enflasyon Oranı (TÜFE) + Banka Tarafından Belirlenecek Marj Oranı toplamından oluşacağı belirtildi. Kredi faiz oranının müşteriler tarafından kredi kullandırım aşamasında seçilecek periyotlarda (6 veya 12 aylık), enflasyon oranına (TÜFE) göre dönemsel olarak güncelleneceği kaydedildi.

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Ürünü detayları;

- Satın alınacak konutun %80’ine kadar kredi kullandırılabilecek

- 120 aya kadar vade belirlenebilecek

- Erken kapama/ödeme durumunda herhangi bir ücret alınmayacak

- Müşteriler kredi vade süresi içerisinde olmak kaydıyla dilediği zaman sabit faizli konut kredisi ürününe de geçiş sağlayabilir


TÜFE'DEKİ YILLIK DEĞİŞİM DİKKATE ALINACAK

Açıklamada, Enflasyona Endeksli Konut Kredisi işlemlerinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan TÜFE Endeksinin dikkate alınacağı belirtildi. Ayrıca, kredi kullandırımlarında da TÜİK tarafından açıklanan en güncel TÜFE yıllık yüzde değişim oranı esas alınacağı kaydedildi.

Enflasyona Endeksli Konut Kredisinde faiz oranı, en son açıklanan TÜFE yıllık yüzde değişim oranına Ziraat Bankası tarafından belirlenen marj oranının eklenmesi ile hesaplanacağı ifade edildi. açıklamada, bu faiz oranının banka müşterileri tarafından kredi kullandırım aşamasında seçilecek 6 veya 12 aylık periyotlarda, enflasyon oranına (TÜFE) göre dönemsel olarak güncelleneceği aktarıldı. Ayrıca sözleşmede belirtilen dönemlerde faiz oranı güncellemesi yapılıp, içinde bulunulan aydan bir önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan TÜFE yıllık yüzde değişim oranı  esas alınacağına dikkat çekildi.

Son aolarak, Enflasyona Endeksli Konut Kredisi faiz oranının Ziraat Bankası tarafından 1-120 aya kadar vadede TÜFE+0,19 (aylık) marj oranı olarak belirlendiği ifade dildi.

abchaber.com ÖZEL HABER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×