Bu haber kez okundu.

Kültürel miras “Barana Geceleri” başladı

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası içinde gösterilen “Barana Geceleri”nin bu yılki ilk etkinliği gerçekleştirildi.

Balıkesir ve Dursunbey’in kültürünü tüm dünyada sergileyen ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası içine alınan “Barana Geceleri” yeniden başladı. Bu yıl ilçede bulunan okullarda rehberlik derslerinde anlatılması planlanan Barana Gecelerine ilk ev sahipliğini Ali İnce isimli vatandaş yaptı. 2017-2018 sezonunun ilk Barana Gecesinde, Barana ahbapları söyledikleri türküler ile ev sahibini selamladı. Daha sonra kapıda Barana ahbapları ile tek tek tokalaşan ev sahibi konuklarını gece boyunca ağırladı.

Bu yıl Barana kültürünü ilçedeki her kesimden insana tanıtma ve Barana Gecelerine değişik kesimlerden vatandaşları davet etme kararı alınırken, özellikle bu yıl okullarda da çalışma yapılması yönünde karar çıktı. Ahbaplar daha sonra türküler ile Barana’nın açılışını gerçekleştirdi. Ardından genç Barana ahbapları ise oyunlarını sergilediler.

"BARANA KÜLTÜRÜNÜ EN İYİ ŞEKİLDE ÖĞRETECEĞİMİZE İNANIYORUZ"

DUFAD Yönetim Kurulu üyesi Ümit Kalkmaz, sezon açılışı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz Barana sohbetlerinde nasip olursa bundan sonra yıl içinde sohbetlerimiz ahbapların ev sahipliklerinde 15 günde bir devam edecek. Bu yıl aramıza genç ahbapları da aldık. İnşallah Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaymakamlık ve Belediyenin büyük desteği ile bu genç ahbaplara biz Barana kültürünü en iyi şekilde öğreteceğimize inanıyoruz. Barana bir kültür. Bu kültür sadece Dursunbey’e has bir kültür. Bu kültüre gönül vermiş içimizde olan arkadaşlarımızı da buraya katabilirsek bu yıl için en iyi kazanımımız olacak. Yıl içinde bu etkinliğimizi resmi kuruluşlarla özellikle Belediyemizin desteği ile okullar üzerinde güncellemeye çalışacağız” dedi.

Gece yarısına dek süren Barana sohbetleri 15 gün ara ile kış ayları boyunca devam edecek.

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×