Bu haber kez okundu.

Zuhal Topal devri sona erdi! Yerine gelen Balçiçek İlter kim?

RTÜK'ün açıklamasından sonra evlilik programları tek tek sona eriyor. Star TV'de yayınlanan ve Zuhal Topal'ın sunduğu izdivaç programının yerine kriminal bir program yayımlanacak. Yeni programın sunucusunun da Balçiçek İlter'in olması bekleniyor.

RTÜK'ün "artık olmayacaklar" açıklamsından sonra evlilik programlarının sonu göründü. UçanKuş'un haberine göre Zuhal Topal'ın sunduğu Star TV'deki izdivaç programının yerine, hafta içi her gün aynı saatte kriminal bir program ekranlara gelecek. Zuhal Topal ile yolları ayıran Star TV'nin yeni yüzü ise Balçiçek İlter olacak. Kanal yönetimi, yeni program için gazeteci Balçiçek İlter'le anlaşma sağladı.

İlk veda Zuhal Topal'dan

Hemen hemen toplumun her kesiminden tepkiler alan, ama bir okadar da takipçisi bulunan, kurgu içerikler, kavgalar, şiddet söylemleri, kadın kimliğinin aşağılanması gibi nedenlerle gündemden düşmek bilmeyen, toplumun yozlaşmasında önemli bir etken olarak gösterilen evlilik programları bir süredir RTÜK'ün hedefinde. Kanal yöneticileri eleştirileri ve tepkileri de değerlendirmeye alarak bu tip programları sonlandırmaya hazırlanıyor. Ekrana ilk veda eden Zuhal Topal'ın programı 'Zuhal Topal'la' adlı program oldu. Sunucunun işine de son verildi.

Gözler ATV ve Show TV'de

Geçtiğimiz günlerde izdivaç programlarının kaldırılacağını, RTÜK’ün kanal yetkililerini çağırarak programlardan rahatsız olduğunu iddiaları ayyuka çıkmıştı. Kulislerde ise yapımcıların ve kanal yöneticilerinin RTÜK’ün tutumundan dolayı çok rahatsız olduğu ancak ceza korkusuyla susmayı tercih ettiği konuşuluyordu. Şimdi gözler tekrar bu tip yayınlarla halkın önemli bir kısmının tepkisini çeken atv ve SHOW TV üzerine çevrildi.

Balçiçek İlter kimdir?

Balçiçek İlter, 16 Haziran 1973 tarihinde Bursa'da doğmuştur. Annesi Lale İlter, Babası Kerem İlter'dir. Anne ve babası Ankara'da yaşadığı için, İstanbul'da yazar olan büyükbabası Şahap Sıtkı İlter ve babaannesi ile büyüyen İlter, 7 yıl klasik bale eğitimi aldı. Liseyi İstanbul'da Dame de Sion Fransız Lisesi'nde okudu. Liseyi bitirmesinin ardından bir yıl Paris'te yaşadı ve daha sonra ODTÜ Psikoloji Bölümü'nden mezun oldu.

Hülya Dergisi'yle başladı

Fransızcası çok iyi olduğundan, Cosmopolitan Dergisi için çeviri yaparak meslek hayatına ilk adımı attı. Daha sonra Aktüel Dergisi'nde çalışan Balçiçek İlter, derginin Ankara temsilcisi oldu. 27 yaşındayken 2000 yılında İstanbul'da Sabah'ın dergi grubunda grup koordinatörü olarak işe başlayarak ilk projesi olan Hülya adındaki, şarkıcı Hülya Avşar'ın hayranlarına yönelik olan dergide çalıştı. Sonra da Sabah gazetesinde Eklerden Sorumlu Yazı İşleri Müdürü oldu.

Sabah gazetesindeki yazıları ağır şekilde eleştirilince gazeteden ayrıldı ve Habertürk TV'ye geçti. 28 Şubat 2013'te görevine son verilinceye değin aynı grubun Gazete Habertürk adlı gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. "Söz Sende" ve "Karşıt Görüş" programlarını sundu.

İkiz çocukları var

Balçiçek İlter, 1996 yılında pazarlamacı ve reklamcı Ali Pamir ile evlendi ve "Pamir" soyadını kullanmaya başladı. Ekim 2010 yılında boşanan İlter, "Pamir" soyadını kullanmaktan vazgeçip kendi soyadını aldı. İlter, ikiz çocuk annesidir.

2013 yılında Türkiye gazetesinde yazarlık yapmaya başlayan İlter, daha sonra Takvim gazetesinde yazdı.

Kabataş Röportajı bomba etkisi yarattı

Kabataş'ta dayak yediğini ve tacize uğradığını söyleyen Zehra D. ile konuşan Balçiçek İlter, genç kadının tacize uğradığına inandığını "Morluklarını da gördüm, ille de meraklıysanız, ama benim tanıklığıma ihtiyaç yok ki, raporu var zaten. Yaşadığı travmaya tanık oldum, konuşmasına, bana bakamayışına, olayı konuşurken bebeğini odada istemeyişine... Ellerini hiç bir yere koyamayışına... Geç gelen ama sonrasında hiç bitmeyen gözyaşlarına..." sözleri ile özetledi.

Balçiçek İlter, bazı yayın kanallarında Kabataş olayına ait olduğu iddia edilen görüntülerin ortaya çıkmasının ardından twitter hesabından "Kabataş görüntülerini izledim. Ayıp bana ait değil, "Kadının beyanı esastır" diyerek dinlediğim Zehra Hanım'a aittir, açıklama yapmak zorundadır! Kabataş'ı nasıl yanıltıldığımı, özürümü yarın Türkiye'de yazacağım, hiç merak etmeyin.Şimdi küfür ve hakaretlerinizi alıp dağılabilirsiniz!" mesajını paylaştı. Sonrasında Türkiye gazetesindeki köşe yazısında "23 yıllık gazeteciliğimde birçok yanlışa imza atmışımdır. Yanlış yapmamak mümkün değil. Ama okuyucuma da işleyicime de "yalan söylemedim". Ne gördüysem, ne duyduysam, ne biliyorsam onu yazdım" cümleleriyle yanıltığını düşündüğünü okuyucuları ile paylaştı.

Tartışmaların ortasında kaldı

Bu konu ile birçok tartışmaya özne olan Balçiçek İlter hakkında yazılan onca yazıya rağmen Hürriyet gazetesinden Ayşe Arman, 2013 yılında kaleme aldığı yazısında "Z.D. ayrıca 'Gezi için toplananların hepsi bana bunu yapanlar gibidir demedim, demem de, ama birileri de artık başıma gelenleri kınasın, lanetlesin' demiş Balçiçek'e "cümleleri ile Balçiçek İlter hakkında yeni tartışmalara neden oldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×