Bu haber kez okundu.

Erdoğan’dan Arakan çağrısı

D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesi’nin kapanış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Bugün 20’nci yaşına ulaşan D8’in daha nice yıllar dünya barışına,refahına ve istikrarına hizmet edeceğinden hiç şüphem yoktur. Bu süreçte bizlere düşen bizim ve ülkelerimizin geleceği için D8’i her alanda güçlendirmek. Bana göre genişlemesinden ürkmemek, korkmamak yani D8 de bir D20 olabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü 9’uncu Zirvesi’ne katıldı. Zirvenin kapanış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "D8 zirve toplantımız burada sona ermiş bulunuyor. Bu zirveyle birlikte hem beş yıl aradan sonra sizlerle bir araya gelmenin bahtiyarlığını, hem de D8’in kuruluşunun 20’nci yıl dönümünü hep birlikte kutlamanın gurur ve heyecanını yaşadık. Kabul ettiğimiz İstanbul bildirisi ve İstanbul eylem planıyla önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalara güzel bir çerçeve çizmiş olduk. D8’in doğum yeri olan İstanbul’un adını taşıyan bu belgelerin sonuçlanması sürecinde sergilediğiniz anlayış, gayret ve işbirliği için tüm üye devletlere teşekkür ediyorum. Bu tür zirveler çok taraflı işbirliği zeminin gelişmesine katkı sağladığı kadar ikili ilişkilerinin gelişmesine de olumlu yansımaları oluyor. Bu itibarla bugünkü zirve vesilesiyle aramızda bulunan bazı değerli misafirlerimize özellikle ikili görüşmeler yapmak suretiyle geleceğimizi çok daha zengin kılacağız” şeklinde konuştu.

“D8 DE BİR D20 OLABİLİR”

“D8 de bir D20 olabilir” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cuma namazından sonra Dolmabahçe Sarayın’da sizlerle öğle yemeğinde tekrar bir araya geleceğiz. Gerek D8’e ilişkin konuları, gerek ikili ve bölgesel gelişmeleri sıcak ve samimi bir kardeşlik ortamında değerlendirme fırsatı bulacağız. Bugün 20’inci yaşına ulaşan D8’in daha nice yıllar dünya barışına, refahına ve istikrarına hizmet edeceğinden hiç şüphem yoktur. Bu süreçte bizlere düşen bizim ve ülkelerimizin geleceği için D8’i her alanda güçlendirmek. Bana göre genişlemesinden ürkmemek, korkmamak yani D8 de bir D20 olabilir. Bundan çekinmemek. Bunun yanında oy birliği yerine nitelikli çoğunluk anlayışıyla mekanizmayı çok daha seri çalıştırmanın gayreti içerisinde olmanın D8’e ayrı bir güç katacağına inanıyorum”diye konuştu.

“ARAKAN MÜSLÜMANLARININ DÜŞTÜĞÜ DURUMA SEYİRCİ KALMAK HERHALDE BİZ YAKIŞMAYACAKTIR”

Sözlerine devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Reformist bir anlayışla eğer buna yaklaşacak olursak, inanıyorum ki şuandaki D8 kadrosu istişarelerle beraber yapacağımız müşavirlerleberaber geleceğimizi çok daha kararlı, çok daha güçlü ve bütçe bütününü de çok daha güçlü bir bütçeye D8’i kavuşturabiliriz. Unutmayalım ki bizler buralarda hizmet için vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin ve tüm insanlığın istikbali için bulunuyoruz. İşte şuanda Arakan Müslümanlarının düştüğü duruma seyirci kalmak her halde bize yakışmayacaktır. Bu işi sadece Bangladeş’in üzerine yıkmak bize yakışmayacaktır. Önemli olan biz Bangladeş’ten ne kadar yük alabiliriz bunun gayreti içerisinde olmalıyız. Bangladeş’in yükünü hafifletmek ve oradaki kardeşlerimize de bu noktada ’yalnız değilsiniz, biz sizin yanınızdayız’ demek onlara ayrı bir güç verecektir. Ümidimizi kesmeden yorulsak da yolumuzdan sapmadan sabırla, kararlılıkla ilerlemeyi sürdürmemiz gerekiyor. Bu düşüncelerle zirvemizin başarısında emekleri geçen tüm üye devletlere D8 sekreteryasına misafir ülke ve uluslararası örgütlere teşekkür ediyorum. Bir kez daha ve bugünlere gelmesinde emeği geçen ebediyete uğurladığımız tüm liderlere ve emeği geçen yöneticilere de huzurlarınızda şahsım, D8 yönetimi adına şükranlarımı ifade ediyorum” dedi.

Konuşmanın ardından katılımcı üyeler çeşitli anlaşmalar imzaladı.

(Murat Horoz/İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×