Bu haber kez okundu.

“FETÖ denilen adam sembolik, idare edenler başka”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "99’da Amerika’ya giden FETÖ denilen adama Pensilvanya’da 400 dönüm arazi tahsis edildi. Oradan 170 ülkeyi bu adam idare ediyor. Tabii bu adam sembolik, idare edenler başka. Yoksa onun idare edebilecek kabiliyeti yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT World Forum’unda konuştu.

Dünyada bugün adaletin olmadığını ifade eden Erdoğan, "Özellikle ekonomik noktada güçlü olanın ’haklı’ olarak takdim edildiği bir dünyada yaşıyoruz. Haklı olanın güçlü olduğu değil, güçlü olanın haklı olduğu bir dünya. Böyle bir dünyayı kabullenmek mümkün değildir. Bu dünyada yaşamak bizim için bir zul. 7’den 70’e masum, mağdur insanların üzerine varil bombalarının indirildiği bir dünyada yaşamak, bizim için zuldür. Böyle bir dünyada yaşayıp da ne yapacaksınız? Bunu gündeme getirdiğiniz zaman, güçlü olan ülkelerle bunu paylaştığınız zaman kimse kalkıp da ’Doğru söylüyorsunuz burada bir şeyler yapmamız gerekir’ demiyorlar. Şu anda Türkiye bildiğiniz gibi Suriye’den kaçan 3,5 milyon insana ev sahipliği yapıyor. Şu ana kadar harcadığımız para, 30 milyar doların üzerinde. Peki, bizim bu yaptığımız harcamaya destek veren var mı? Yok. Yaklaşık 800 milyon avro, Avrupa Birliği’nin söz verdiği 3 milyar avrodan, 2016 Temmuz’u itibarıyla bunu ödeyecekti ki bu ödenmedi, aynı şekilde Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliği’nin de verdiği şu ana kadar 550 milyon dolar. Ama bizim yaptığımız harcama 30 milyar doları aşmış vaziyette. Bütün bunları ilgili yerlere ilettiğimizde aldığımız cevap ne? Aldığımız cevap şu: Diyorlar ki ’Türkiye takdire şayan çalışmalar yapıyor.’ Tamam da Türkiye’ye olan desteğiniz ne? Bunu bizimle ikili yaptıkları görüşmede söylüyorlar da uluslararası toplantıya gelince orada söylemiyorlar" diye konuştu.

“DEAŞ’I BERABER YOK EDELİM’ DİYORUM, DİYORLAR Kİ ’PYD, YPG İLE YAPACAĞIZ”

Erdoğan, panelin moderatörünün, "Size destek veren ülkelerin sayısı giderek artıyor değil mi?" sorusuna, "İkili görüşmeleri yaptığımız zaman artıyor. Fakat o güçlerin karşısına geldikleri zaman, kalkıp da ’Dünya beşten büyüktür.’ diyemiyorlar. Niye? Bir yerden bağlılıkları var" şeklinde yanıtladı.

Türkiye’nin Suriye ile sınırı 911 kilometre olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Terör örgütü PKK, onun düşük çocukları var: PYD, YPG. PYD ve YPG’yi DEAŞ denilen bir terör örgütüne karşı kim yanına alıyor? Amerika. Şimdi bir terör örgütünü bir başka terör örgütü ile ıslah etmek, yok etmek akıl karı mıdır? ’Hem böyle konuşuyoruz, gelin bunu beraber yapalım. DEAŞ’ı beraber yok edelim’ diyorum. ’Bak bunun için iki tugay da hazırladık’ diyorum. ’Beraber yapalım bu işi.’ Diyorlar ki ’PYD, YPG ile yapacağız.’ 3 bin 500 tır zırhlı taşıyıcılar, silahlar ne yazık ki Kuzey Suriye’ye girmiştir. Orada beş tane hava üssü var, 8 tane de üs var. Bunların dışında terör örgütüne bunlar veriliyor. Bundan DEAŞ da istifade ediyor. Velev ki istifade etmediğini kabul edelim. Bunlar benim için, ülkem için yarın tehdit oluşturmaz mı? Kimse buna ’Oluşturmaz’ diyemez ifadelerini kullandı.

Moderatörün Avrupa ülkelerinin terör saldırıları sonrasında gösterdikleri tepkide çifte standart yaptığını hatırlatması üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şöyle konuştu: “Bunların birbirleriyle dayanışması yeni değil. Bakın Almanya’ya ben PKK ile ilgili 4 bin 500 dosya verdim ve bu 4 bin 500 dosyanın hiçbirinden bize geri dönüş olmadı. Bunların hepsi elini kolunu sallaya sallaya başta Almanya olmak üzere, Avrupa’da dolaşıyor. Hani PKK, Avrupa Birliği kayıtlarında terör örgütü olarak görülüyor. Terör örgütüyse bak ben sana dosya veriyorum."

“ALMAN POLİSİNİN NEZARETİNDE BENİM İDAM FERMANIMI AÇIKLADILAR”

FETÖ ile ilgili de benzer durumun yaşandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Alman polisinin nezaretinde benim idam fermanımı açıkladılar. G-20’ye gittik. Hamburg’da ve Berlin’deki başbakanlığın önünde bir pankart, bir de Mercedes otomobil. Pankartta benim resmim var, Sayın Putin’in resmi var, bir de Suudi Arabistan Kralı’nın resmi var. ’Öldüren Mercedes’i alır. ’Ben bunu Bayan Merkel’e söylediğim zaman, Bayan Merkel yanındakilere bakıyor, farklı bir duruma yatıyor. Dürüst olalım. Yani bu başbakanlığın önünde oluyor, senin bundan haberin yok, böyle bir şey olabilir mi?" dedi.

"99’da Amerika’ya giden FETÖ denilen adam sembolik, idare edenler başka"

Cumhurbaşkanı Erdoğan devamla şöyle konuştu; “Türkiye’de partim açık ara önde seçim kazanıyor. Açık ara benim partim seçim kazandığı halde kalkıp da Batı eğer benim partimi yargılıyorsa ben bu Batı’dan şüphe ederim. Demokrasi değil mi? Soruyorum. 15 Temmuz gecesi bu ülkede darbe girişiminde bulunuldu mu? Bulunuldu. Peki, biz bu ülkede otoriter, totaliter bir rejim mi kurduk? Yok. Halkımın verdiği oylarla iktidar olmuş bir partiyiz ve 15 yıldır da ülkemizi yönetiyoruz ve 3,5 kat ülkemizin bütün maddi olarak gücünü katladık. Darbe girişiminde bulunuldu ve darbe girişiminde bulunulmasına rağmen demokratız diye geçinen ülkelerden inanın bizi üç gün, bir hafta sonra aramaya başladılar. Baktılar ki darbe netice getirmedi bu defa arayarak dostlar alışverişte görsün kabilinden bize ’geçmiş olsun’ demeye başladılar. Böyle şey olabilir mi? Şu anda çok açık konuşuyorum, 99’da Amerika’ya giden FETÖ denilen adam, Pensilvanya’da 400 dönüm arazi kendisine tahsis edildi veya satın aldılar, bilmem. Oradan 170 ülkeyi bu adam idare ediyor. Tabii bu adam sembolik, idare edenler başka. Koyarsın ön tarafa birisini, suflörler arkadan işi idare ederler. Yoksa onun idare edecek bir kabiliyeti de yok, gücü de yok. Şimdi bütün bu olaylar olurken eğer ben stratejik ortağıma 85 koliyi veriyorum da benim stratejik ortağımdan bize herhangi bir destek gelmiyorsa bunun karşısında demokrasiye inanmış bir insan olarak biz ne yapacağız? Demokratik bir hukuk devletinin gereği neyse onun gereğini yapacağız. Kalkıp da yani adeta bizi emir kulu gibi görüp ’İşte birisi var içeride, onu bize verin.’ Sen onu alacaksan önce sen kendindekini bize ver. Bizimki yargıdan geçmiş ve hakkında tutukluluk var. Seninki yargıdan geçmemiş, orada çiftlikte duruyor. Sen çiftliktekini ver bakalım. Ona göre biz ne kadar stratejik ortağız biz bunu görmüş olalım. Maalesef bu şekilde işte başkalarına da yaptıkları gibi, ’Türkiye’ye de biz böyle yaparsak buradan nasıl netice alırız bunu görelim’ diyorlar."

" STRATEJİK ORTAKLIĞIMI MASAYA YATIRIRIM"

Türkiye ile ABD’nin vize işlemlerini karşılıklı askıya almasına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte şimdi en son açık, net bir örnek, vize meselesi. Ne diyor vizede? Kalkıyor, hemen bir paragraf ’Vizeleri kaldırdık.’ Bunu diyen kim? Ankara’da büyükelçi, kim bu büyükelçi? Koskoca ABD adına stratejik ortağıyla ilişkide hemen şöyle bir paragrafla ’Vizeleri kaldırdık’ diyebiliyorsa o zaman ben bu stratejik ortaklığımı masaya yatırırım. Biz de ne yaptık? 2 saat içinde aynı şekilde, aynı kelimelerle biz de vizeleri kaldırdık. Niye? Burada adalet bunu gerektiriyor da onun için. Şimdi iki gündür Ankara’da görüşmeler yapıldı. Bakalım nereye varacak? Bu duruşlar önem arz ediyor ama ben bunu sadece ülkem için konuşmuyorum. Tüm dünyaya sesleniyorum. Diyorum ki, eğer demokrasiye sahipsek, eğer adaleti arıyorsak ve buna da inanıyorsak gelin hep beraber el ele verelim, omuz omuza verelim ’Dünya 5’ten büyüktür.’ diyelim ve 196 ülke dünyada bu hakkını istesin ve alsın" şeklinde konuştu.

(Oğuzcan Yazar /İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×