Bu haber kez okundu.

Canan Karatay damardan girdi; 'Hz. Muhammed olsaydı hepsine haram derdi'

Söyledikleri ile her zaman gündem olan Canan Karatay, bu kez insanları "din" yoluyla uyardı. Karatay, şekerli ve gazlı içeceklerin karaciğerin yağlanmasına neden olduğunu belirterek, "Hz. Muhammed'in zamanında olsaydı şekerli ve gazlı içeceklerin haram olduğunu söylerdi." açıklamasında bulundu.

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde konuşan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yine sağlıkla ilgili önemli mesajlar verdi. Gebze Belediyesi'nin kültür-sanat etkinlikleri çerçevesinde, Gebze Kültür Merkezi'nde düzenlenen, 'Gerçek Tıbbın 10 Şifresi' konulu konferansında vatandaşlara seslenen Canan Karatay, sağlıkla ilgili önemli bilgiler verdi.

"Artık 10 yaşındaki bir çocukta bile var"

Özellikle günümüzde aşırı derece tüketilen şekerl ve gazlı içecekler hakkında konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, bu içeceklerin karaciğerde yağlanmaya neden olduğunu belirterek, "Artık 10 yaşındaki bir çocukta bile karaciğer yağlanması var." ifadelerini kullandı.

"Hz. Muhammed olsaydı hepsine haram derdi"

Sağlıklı beslenmenin sırlarını aktaran Karatay, bu tür içeceklerin son derece sağlıklı olduğunu belirterek, "Hz. Muhammed zamanında olsaydı, hepsine haram derdi." açıklamasında bulundu.

"Yok kepek unu, yok kırmızı un..."

Şekerlerin, her türlü unun, yağ olarak depo edildiğine değinen Karatay, "bunu unutmayın. Her türlü ekmekler, yok kırmızı un, yok kepek unu, yok şu unu, bu unu yani un haline geldiği anda her türlü şekerli sıvı içecekler de hepsi trigliseritleri yükseltir." dedi. Bunların vücudumuzda yağ olarak depo edildikten sonra hastalıkların temelinin atılmış olacağını söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, "Gözde katarak, felç, beyinde pıhtı atması, kalp hastalıkları, akciğer hastalıklarına neden olur. Bacaklarda diz ağrıları, ayaklarda damar bozuklukları, deri hastalıkları ve meme kanseri, rahim kanseri, prostat kanseri, mesane kanseri, yemek borusu kanseri ve karaciğer kanserine neden olur." açıklamalrında bulundu.

"Hepsini engellemek bizim elimizde"

Hiçbir hastalığın genetik olmadığına değinen Canan Karatay, "hastalıkların tümü kendi elimizdedir ve önlemek kendi elimizdedir. Hastalanmamışsak da düzelmek elimizdedir." dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×