Bu haber kez okundu.

SGK'dan müjdeli haber... Artık o tedaviler de kapsama alındı

SGK tebliğinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliklere göre  5 ilaç daha geri ödeme kapsamına alındı.  Söz konusu tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte SGK tarafından geri ödeme kapsamına giren ilaçlar...

SGK'dan binlerce kişiye müldeli haber geldi. Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan değişiklikler bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Özellikle bazı kanser ilaçlarının geri öedeme kapsamına alınması vatandaşları sevindirdi..

İşte SGK'dan yapılan açıklamaya göre yapılan son değişikler:

- Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri talepleri doğrultusunda gazi ve şehit yakınları ile er-erbaş olarak askerlik görevini ifa edenlerden otelcilik hizmetleri ve istisnai sağlık hizmetleri kapsamında da ilave ücret alınmayacak.

- Yüzde 40 ve üzerinde engelli kişilerin diş tedavilerinde gerekli olan sağlık kurulu raporu, muayene yapan hekimin düzenleyeceği tek hekim raporuna dönüştürüldü.

- Yüzde 40 ve üzeri engelli kişilerde, kanser, organ, doku, kök hücre nakli tedavilerinde sevkler doğrudan yapılacak, tıbbi gerekçe aranmayacak.

- Büyüme hormonu kullanılarak boylarının uzatılması mümkün olan Turner sendromlu hastalarda kullanılacak büyüme hormonu bedelleri kurum tarafından karşılanacak.

- Çölyak hastalığında yapılan ödemelere esas olan sağlık raporu kullanım süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı.

- Kemik erimesinin tespiti için yapılan kemik ölçüm işlemi maruz kalınan radyasyon miktarını azaltmak için 2 yılda bir yapılacak.

- Altuzan, Xgeva, Mozopil, Opdivo ve Revlimid isimli 5 adet kanser ilacı kurum tarafından geri ödeme kapsamına alındı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×