Yasemin Can kimdir?

Yasemin Can kimdir?

Amsterdam'da düzenlenen 23.'üncü Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 5 bin metre finali ve 10 bin metre finalinde altın madalya kazanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çekilen bir telgraf ile tebrik alan Milli Atlet Yasemin Can hakkında merak edilenler.

YASEMİN CAN KİMDİR?

1996 yılında Kenya'da dünyaya gelen Yasemin Can, Türk pasaportuna sahip olup ülkemizi 2016 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda temsil etmiştir. 10 bin metre koşusunda birinci gelerek tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Milli Atlet Yasemin Can, Türkiye'ye altın madalya kazandırmıştır.

Uzun mesafe koşucusu olan Yasemin Can'ın ilk adı Vivian Jemutai'dir. Can, İstanbul Enkaspor'da atlet olarak yarışmaktadır. Profesyonel sporcu olan Yasemin Can, Türkiye'nin ilk defa Avrupa'da düzenlenen bir şampiyonada altın madalya kazanmasını sağlamıştır.

Ülkemizi daha önceden yaz olimpiyatlarında da temsil eden Yasemin Can, 5 bin metre koşusunu 15:08:46 sürede, Türkiye Şampiyonası'nda ise 10 bin metreyi 31:30:58 sürede koşarak Avrupa 23 yaş altı rekorunu egale etmiştir. Öte yandan Yasemin Can, eski atlet İsmail Akçay adına gerçekleştirilen Uluslararası İsmail Akçay 12 bin metre koşusunu 42 dakika 36 saniyede bitirerek birinci olmuştur.

Yasemin Can, kazandığı başarılar ile Türkiye başta olmak üzere Dünya'da ilgiyle takip edilen sporcular arasına katılmıştır. Can, Rio Olimpiyatları için 5 bin metre kupasını garantilemiş ve 10 bin metrede de kupa almayı başarmıştır. Ayrıca Yasemin Can, Meryem Erdoğan'a ait olan 2010 rekorunu da Mersin'de egale etmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×